Китай се превръща в голямата технологична сила. През 2025 г. тя представи системата LICOM K++, с която могат да се извършват симулации на океана със свръхвисока резолюция, което дава възможност да се предсказват предстоящи катастрофални събития. Системата е разработена от Института по физика на атмосферата на Китайската академия на науките и Информационния център за компютърни мрежи и в момента е способна да постигне разделителна способност от 1 километър, което позволява да се наблюдава случващото се в океаните с безпрецедентна точност, нещо, което сравняват с лупата на микроскопа.
Системата всъщност се нарича "LASG/IAP Climate Ocean Model K++" и нейната задача ще бъде да анализира морските явления като завихряния, течения и пренос на топлина, което ще ни позволи да предвиждаме и дори да избягваме урагани, промени в теченията и метеорологични явления.
Снимка: iStock
Системата се подпомага от спътникови данни в реално време, така че може да симулира бъдещи сценарии, които все още не са се случили, като изучава как климатът се регулира с помощта на тези огромни водни басейни.
Още: Учени: Южният ледовит океан може да поеме въглерод, ако се възстанови озоновата дупка
Китай начело на борбата с изменението на климата
По този начин Китай се опитва да покаже, че ангажиментът му към света и изменението на климата е пълен. Цялата разработка е извършена от национални платформи, което означава, че търговските бариери не създават никакви проблеми. Това е крайъгълен камък в трансформацията на изследванията на климата, подобряването на прогнозирането на природни бедствия и оптимизирането на ресурсите за защита на крайбрежните общности.
Снимка: iStock
Това е океански микроскоп, както мнозина вече го нарекоха, който ще послужи за борба с изменението на климата и може да бъде възпроизведен от други държави. По този начин LICOMK++ бележи технологичен скок и позволява на Китай да продължи да се еманципира технологично от Съединените щати, избягвайки митата и демонстрирайки, че азиатският гигант има капацитета и автономността да прави иновации в собствения си хардуер и поддръжка, пише "Marca".
Още: Откриха потенциално опасна извънземна бактерия на борда на Китайската космическа станция (ВИДЕО)