Американският производител на фотооборудване Kodak смята да създаде собствена криптовалута, съобщава БГНЕС, позовавайки се на информация на Bloomberg.
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
Компанията ще пусне съответната блокчейн платформа под името KodakOne в края на месеца. Тя ще бъде насочена на първо място към професионалните фотографи и ще стане своеобразен регистър на авторското право върху образите.
Използващите KodakOne ще могат да регистрират творбите си, както и да продават правото да бъдат използвани. Плащането ще става с криптовалутата Kodakcoin.
След новината стойността на акциите на Kodak на Нюйоркската фондова борса се вдигна с над 120% като достигна в края на сесията около 6,9 долара за една акция.
Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн
Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)
През 2012 година Kodak обяви фалит, но успя да остане на повърхността като продаде повечето права върху своите патенти на други компании, сред които Apple и Microsoft. В момента Kodak е съсредоточила дейността си в услугите около цифровия печат и продажба на на правата върху фотоматериали. Централата на компанията, основана през 1888 година, е в американския Рочестър, щата Ню Йорк.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)
Още: Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят
Междувременно парламентът на Венецуела определи като недействително решението на изпълнителната власт да пусне националната криптовалута, наречена петро. "Тази мошеническа политика никой не изучава и не одобрява", заяви депутатът Карлос Валеро. "Каква криптовалута може да помогне да се решат проблемите на страната, когато инфлацията е 2616%".
Приетата резолюция едва ли ще накара венецуелското правителство да се откаже от плановете си. Еднокамарният парламент на Венецуела фактически изгуби ролята си на висш законодателен орган след свикването през юли 2017 на Конституционната асамблея (Учредително събрание, бел.ред.) в която няма представители на опозицията.
Миналата седмица президентът на Венецуела Николас Мадуро нареди да се започне издаването на 100 милиона единици от националната криптовалута петро. "Всяко петро ще струва толкова, колкото и барел венецуелски петрол", посочи държавният глава. За първи път той обяви намерението си да се създаде криптовалута в началото на декември като отбеляза, че използването на тази технология ще помогне на страната да се придвижи напред в областта на "новите форми на получаване на международно финансиране".
Още: Изкуствен свръхинтелект: Научна глупост или истинска заплаха за човечеството?
Още: Над 40% от договорите с бизнес клиенти на Yettel вече се сключват изцяло дигитално
През последните години Венецуела преживява остра социално-икономическа криза съпроводена със стремително увеличение на цените и девалвация на националната валута.Според оценките, обнародвани в понеделник от Националната асамблея инфлацията в страната е над 2600%.