Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард призова за регулация на пазара на криптовалути на глобално равнище. В противен случай, според нея, този пазар щял да се криминализира, информира БГНЕС.
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
"Технологиите на регулация и надзорните технологии може да допринесат за изгонването на криминалните елементи от света на криптовалутата", пише Лагард в блога си на сайта на МВФ.
Тя добавя, че Комисията по ценни книжа и борси в САЩ и регулаторите в други страни по света прилагат същите закони към някои първични предлагания на криптовалути, както и към предлагането на обикновени ценни книжа. "Това помага да се повиши степента на прозрачност и да се предупредят купувачите за потенциалните рискове", смята Лагард.
Но доколкото криптоактивите не признават границите, системата за регулирането им също трябва да бъде глобална, пише Лагард.
Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн
Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)
Тя добавя, че международното сътрудничество в тази област вече води до позитивни изменения. Например през юли 2017 година в рамките на международна операция под ръководството на САЩ е затворен най-големият нелегален онлайн пазар AlphaBay. За две години през AlphaBay по целия свят се продаваха наркотици, хакерски инструменти, оръжие и токсични химикали. През сайта преминаха над 1 милиард долара в криптовалута.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)
Още: Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят
Безусловно прането на пари и финансирането на тероризма е само един от аспектите на заплахата. Друг аспект е финансовата стабилност. Бързият ръст на криптоактивите, извънредната променливост на цените и неопределените връзки с традиционния финансов свят лесно могат да създадат нови уязвимости, смята Лагард.
За сметка на съвместната работа и като използваме технологиите за благото на обществото ние можем да развиваме потенциала на криптоактивите, като едновременно ги осигуряваме срещу възможността те да станат убежище за незаконна дейност или източник на финансова уязвимост, обобщава директорката на МВФ.