Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ново място за влизане в Гърция: От гръцка страна се бавят да го отворят

16 януари 2024, 19:11 часа • 37586 прочитания

Всички ангажименти на българската страна по изграждането на ГКПП Рудозем-Ксанти са изпълнени. Обектът е въведен в експлоатация. Причина за закъснението е неизпълненият пътен участък до границата с България от гръцка страна. Това стана ясно от изявление на регионалния министър Андрей Цеков пред Народното събрание в отговор на депутатски въпрос.  Още: С европари ремонтираха 7 км подход към ГКПП "Елидже"

"Причината за закъснението продължава да бъде изцяло на гръцка територия. На българска територия всичко е завършено. В крайна сметка това, което е представено като обяснение от водещия партньор от гръцка страна – дружеството „Игнатия Одос“, са данни за форсмажорни обстоятелства, непредвидени свлачищни процеси в района на строителството на гръцка територия. В тази връзка още през 2023 г. януари месец срокът за изпълнение на проекта е бил удължен до края на 2023 г. Впоследствие Управителният орган от гръцка страна се е възползвал от предвидените възможности и насоките на оперативните програми да удължи срока допълнително до 2024 г. Всички дейности на гръцка територия вече не се извършват с европейски средства, а са изцяло за сметка на бюджета на Гърция", поясни министърът. Още: Инициатива за предсрочно отваряне на ГКПП "Елидже" от Смолян и Ксанти

Стойността на проекта (за пътния участък Димарио-границата с България – б.р.) след съгласуване с ЕК е увеличен с анекс на 6-ти декември 2023 г. от 38,8 на 43,6 млн. евро.

"От тях 2,5 млн. евро са предоставени на Областна администрация - Смолян, като по този начин с евросредства е покрито цялото ни национално съфинансиране. Това сме успели да направим -  да компенсираме една част от националните средства. В крайна сметка на 13-ти декември 2023 г. беше издадено разрешение за ползване на ГКПП Рудозем - Ксанти и подходния път към него на българска територия. Оттук-насетне очакваме изпълнението на строителната част от гръцка страна", подчерта Цеков.

По думите му това, което България не може да гарантира, е кога по един договор за обществена поръчка в чужда държава ще бъдат приключени дейностите.

"Санкционният механизъм, за да бъде осигурено изпълнението на дейностите, е от една страна - лишаване от подкрепа от европейските програми, което вече се е случило. Една част от проекта се довършва със средства на гръцката държава. Ние сме взели 2,5 млн. евро повече в резултат на тази забава. На последно място изпълнителят носи отговорност спрямо неговия възложител за причинени щети. Ако продължи неизпълнението, българската държава има възможност чрез министъра на финансите да заведе имуществен иск за обезщетение за причинени вреди и пропуснати ползи", допълни той.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес