Системата за допълнително материално стимулиране (ДМС) е изцяло субективна, заяви в предаването „Това е България” на радио „Фокус” Александър Маринов, политолог и преподавател в катедра „Публична администрация” във факултет „Философия” на СУ „Св. Климент Охридски”.
Още: КТ "Подкрепа" с шествие и рок концерт за 1 май в София
Още: Нови цени на винетките от днес
Според него, практиката показва, че най-често са „стимулирани” приближените до своите началници, а за останалите служители – парите се разпределят „на калпак”.
„Абсолютно неправилно е един човек да се самонаграждава”, категоричен е Маринов.
„Процедурата за ДМС е регламентирана за държавните служители. Ведомствата и техните ръководители, които не предоставят информация за получените допълнителни материални възнаграждения, нарушават закона”, каза още политологът.
Още: Кой има имен ден днес, 1 май 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 1 май 2025 г. (четвъртък)
„Последните случаи – с шефа на НЗОК, с директора на Агенцията по вписванията - не се отнасят за държавните служители, а за т. нар. политически назначавания – за лица, заемащи висши длъжности в изпълнителната власт”, уточни Маринов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
„Те погрешно се наричат държавни служители и около тях има най-голяма неяснота”, каза още политологът.
Общата европейска тенденция е да се въведе относителна степен на независимост на администрацията от политиците, каза в заключение Александър Маринов. БТА