Реставрираната църква „Свети Мина“ в столичния квартал „Слатина“ отново отвори врати за вярващите. Обновеният храм беше официално открит на тържествена церемония в неделя – 18 май 2025 година. Това се случи в присъствието на Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил, кмета на София Васил Терзиев, основния дарител проф. дтн инж. Цоло Вутов, други спомоществователи и официални лица.
Негово светейшество отслужи Света литургия, а събитието се превърна в истински празник за жителите на квартала, които доказаха, че възрожденският дух е жив.
Така, както техните предци са построили църквата, така днес те успяват да я съхранят с подкрепата на дарителите и да спрат нейната разруха. Нещо повече – след години под ключ – църквата вече ще работи всеки ден от 8:00 до 17:00 часа и в нея ще се отслужват литургии.
Из историята на храма
По време на тържествената церемония Негово светейшество започна своето слово с историята на църквата и отбеляза, че става въпрос за храм от древността, който е събирал православните християни в прослава на Бога. Той дори разказа, че съществува предание, че тук е едно от местата, където се провежда Сердикийския събор през 343 година.
„Съществувал по време на турското робство, възстановен 1872 година“, каза патриархът. Негово светейшество обясни, че храмът е носил името „Света Троица“, а по-късно е преименуван „Свети Мина“.
Има предание, че в черквата се е укривал и Васил Левски.
През 1934 г. е извършвано преустройство на църквата с цел да бъде разширена, както и продължена средната си част и е пристроена артика и канцелария. Църквата е присторена и разширена през 1950 година, като храмът е строен на три пъти.
Старата част на храма е градена от камък, фугиран отвън, пристройката е от тухли. Отвътре кубето е сводесто.
След началото на комунистическия период църквата е била затворена, а стенописите й -варосани.
През 1955 година обаче храмът е обявен за паметник на културата, а през 1989 година - за архитектурно-художествен паметник на културата.
След демократичните промени църквата отново става действаща, но през 2012 година отново затваря врати и започва да се руши, като най-голям принос за това има земетресението край Перник.
По-късно през 2020 година отново се отслужват богослужения, като през 2023 година храмът посреща частица от светите мощи на Свети великомъченик Мина, дарени от игумена на Бачковския манастир Велички епископ Сионий.
Благодарността към дарителите
„Радваме се, че след едно време на запустение - Бог вложи доброто намерение в сърцето на един човек, който се е родил тук. Радваме се и благодарим и за щедростта, която сте проявили към Божия дом“, каза Даниил по време на тържественото откриване, отбелязвайки, че даренията за православни храмове за инвестицията с най-голяма възвръщаемост, защото Господ е казал, че няма човек, който да е оставил следа, дом, имот, заради Него и още в този живот да не е получил стократно, а в бъдещия – живот вечен.
„Няма друга материална инвестиция, която да има тези лихви.
Едно такова дарение прочиства сърцето. Човек, който е направил такава милостиня, жертва за общото благо, в себе си няма как да не чувства една голяма радост“, каза Българският патриарх. „Радваме се, че след едно време на запустение, Бог вложи доброто намерение в сърцето на един човек, който се е родил тук, г-н Цоло Вутов, който не искаше да вижда повече едно разорение на светинята” – каза Негово Светейшество Патриарх Даниил.
Назначен през 2022 година от Софийската света митрополия за председател на църковното настоятелство на храма - протойерей Андон Софиин започна с благодарност към митрополията, настоятелствто и на проф. д-р инж. Цоло Вутов за неоценимата подкрепа, помощ и дарителство, както и на всички дарители.
„Нека Бог да благослови всяко ваше дело и начинание, да дари духовно и телесно здраве на Вас и на вашите близки – Амин“, благопожела той.
Много развълнуван беше основният дарител проф. дтн инж. Цоло Вутов, който разказа, че е бил толкова развълнуван и през 2022 година, когато местните хора са се обърнали към него с предложение да бъде направен ремонтът.
„Това беше призвание да помогна за продължаването на една мисия, започната преди поколения. Днес, с Божията благодат, църквата „Свети Мина“ отново отваря вратите за хората чрез хората в името на вярата, единството и любовта“, каза той.
Той пожела това свято място да дава светлина и утеха на всеки, който търси мир, надежда и Божествено напътствие.
Проф. Вутов подари на църквата меден кръщелен купел.
„Нека много деца започнат совя път на вяра тук и нека тази църква бъде изпълнена с радостните звуци на сватби, кръщенета – жива традиция на вярата. Свети Мина, ръководителят на семействата да бди над този храм. Нека името му продължава да благославя домовете ни, да закриля децата ни и да напътства нацията. Нека тази църква се извисява като символ за това, което можем да постигнем, когато се обединим с вяра и надежда“, каза още проф. Вутов.
Той от своя страна получи подарък картина на църквата и икона на нейния покровител Свети Мина.
Подробности за реставрацията
Реставрацията на столичния храм започва през март 2024 година. Идеята за това обаче идва две години по-рано през 2022 година под ръководството на протойерей Андон Софиин. До реални ремонтни дейности се стига след даренията от проф. дтн инж. Цоло Вутов и с подкрепата на Геотехмин ООД, Геострой АД и Геотрейдинг АД чрез Благотворителна програма „Български добродетели“. Автор на идейния проект за ремонта на църквата „Свети Мина“ е архитект. Теменужка Герова.
В рамките на реставрацията са извършени множество дейности и различни проектни части, необходими за цялостния ремонт и облагородяване на църковния имот и реставрация на храм „Св Мина“.
Изпълнено е ново паркоустройство и благоустрояване. Дворното пространство на църквата е облагородено.
Междувременно са изградени нова водопроводна мрежа и електрически инсталации. Ннаправено е улично осветление и платформа за хора с увреждания и изграждане на достъпна среда.
Извършена е консервация и реставрация на стенописите и фасадата на църквата, както и заздравяване на основите на църквата посредством изграждане на нови стоманобетонови пояси.
Изградена е и изцяло нова покривна конструкция и покривно покритие от едноулучни (старобългарски) керемиди. В допълнение на конструктивните и архитектурни решения е построена и изцяло нова обслужваща сграда и камбанария, както и предпазна ограда по границите на имота, включително системи за сигурност и видеонаблюдение.
По време на ремонта е разкрит иконостасът, който е бил покрит с четири слоя блажна боя.
Един от реставраторите е обяснил, че това е така, тъй като през 50-те години на миналия век, по време на комунизма, е имало заповед всички стенописи да бъдат заличени.
Първоначално изпълнителите са си мислели, че иконостасът ще е в крайно тежко състояние и ще се наложи да го сменят, но впоследствие успяват да го реставрират.
Иконостасът е изработен в класическия възрожденски стил, характерен за Самоковската школа.
Какво има в църквата?
На южната стена на църквата „Свети вмчк. Мина“ в Слатина имената на първите строители са издълбани в камъка. Сред тях е и Митар – прапрадядото на Виолета Златанова, потомка на трите слатински рода: Балджии (с подрод Чучуците), Ташоците и Стойковите.
В черквата се намират интересни икони като „Света Мина“, „Света Богородица Милостива“, „Свети Свети Кирил и Методий“.
Автор: Деница Китанова