Близо един милион души в България (или 972 328) не могат да си позволят лятна ваканция, показва проучване на Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП), цитилано от БНР. Работниците с ниски доходи у нас са сред 35-те милиона най-бедни европейци, които не могат да си позволят почивка.
Още: След дълго боледуване почина известна българска журналистка
Още: Специалните сили на България и САЩ симулираха рейдове срещу потенциален враг (СНИМКИ)
От Европейската конфедерация на профсъюзите, в която членуват КНСБ и конфедерация на труда "Подкрепа" посочват като цяло, че почивките са станали по-достъпни през последното десетилетие, но за голяма част от семействата с ниски доходи все още продължават да са лукс.
28 процента от гражданите на ЕС не могат да си позволят едноседмична ваканция извън дома си, като близо 60% от тях са с доходи под прага на бедността.
Според данните, най лоша е ситуацията в Гърция, където близо 89 на сто от хората, живеещи в риск от бедност, не могат да си позволят почивка. На второ място е Румъния с 86,8 процента.
Още: Чистят тръба в тунел “Топли дол“, има промени в движението
Още: Причините, поради които деца попадат в приемни семейства: Проучване
За България този процент е 71,6 на сто, което отрежда на нашата страна седма позиция в негативната класация за 27-те членки на ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Всички да разберат за бедствието: Държавата подменя сирените
Още: Само на 59 г. почина директорът на УМБАЛ Бургас доц. Бойко Миразчийски
Европейската конфедерация подчертава неравенството по отношение на достъпа до почивка извън дома на фона на усилията на синдикатите за по силна директива за адекватните минимални заплати и колективното договаряне.
В проекта на документа се очаква да бъде разгледано от европейският парламент през есента. В директивата за адекватните минимални заплати трябва да се гарантира, че възнагражденията никога няма да са толкова ниски, че да оставят работниците да живеят в бедност, а колективното договаряне ще се превърне в рутинна част от заетостта, за да се гарантират истински справедливи заплати за всички, смятат синдикалистите.
Още: МТСП: 23,8% от населението живее в бедност
Още: Унищожиха стара ръчна граната край р. Дунав
Още: Има ли вода в язовирите: Спешна проверка в "Напоителни системи"