Дойде ни до гуша от британската дискриминационна кампания, оплакахме се на Барозу

31 януари 2013, 13:29 часа 21289 прочитания 0 коментара

"Изправени сме пред опасността, гражданите на най-новите страни членки да не бъдат в състояние свободно да упражняват правата си, гарантирани им от европейските договори".

Още: Най-важните новини за деня: 22 септември 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 23 септември (вторник)

С тези думи започва писмо на лидерите на българската и на румънската делегация в Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент Ивайло Калфин и Каталин Иван до президента на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу по повод достъпа до пазара на труда във Великобритания за работници от България и Румъния. Писмото е подкрепено с подписа на председателя на парламентарната група на социалистите в ЕП Ханес Свобода, съобщиха от пресофиса на Калфин.

"Нещо повече, смятаме, че вълната от враждебни изказвания от началото на годината цели стигматизирането на тези граждани като втора категория европейци, които представляват заплаха за социалните системи, просто защото искат да използват основните си права на свободно предвижване и работа", пишат евродепутатите в писмото до президента Барозу.

Още: Внимание шофьори: Ремонт затваря три участъка от АМ "Тракия" към Бургас

Още: Интрига за второто място - ПП-ДБ, "Възраждане" или ДПС-Ново начало: Проучване

Според тях изявленията на британски министри за очаквана вълна от имигранти от двете най-нови европейски членки след отпадането на ограниченията за работата във Великобритания в края на годината, се основават на неверни аргументи и противоречат на многобройните доказателства, които и Европейската комисия, и досегашния опит на страните, за които ограниченията вече отпаднаха, показват.

"Разтревожени сме, че сегашните ограничения на трудовите пазари може да не бъдат премахнати от 1 януари 2014 г., тъй като чуваме изявленията, идващи от представители на британското правителство, вдигащи фалшива тревога за опасност от румънско-българска инвазия, която ще дестабилизира британското общество", се казва още в писмото на евродепутатите социалисти.

Още: Кога се очаква първият сняг? Николай Василковски разкри с какво време посрещаме есента

Още: България чества 117 години от обявяването на Независимостта

Ивайло Калфин, Каталин Иван и Ханес Свобода настояват ЕК да обяви ясно мерките, които ще предприеме, за да избегне опасността, някои страни членки да не спазят срока и да продължат да държат затворени трудовите си пазари за български и румънски работници и след изтичането на преходните периоди на 31 декември 2013 г.

Редактор: Десислава Ушатова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес