Европейската комисия е категорична, че България, като член на ЕС, трябва да гарантира, че всеки план или идейност, които може да засегне зона от Натура 2000 , каквато зона е Национален парк "Пирин", задължително се подлага на оценка за въздействие върху околната среда.
Още: Опасни горещини в събота: Жълт код в цялата страна
Още: Орден "Кавалер на изкуството и литературата" на Франция за маестро Найден Тодоров
Това пишат природозащитниците от коалиция "За да остане природа в България", цитирайки писмо до Асоциацията на парковете в България.
Еколозите от своя страна припомнят и факта, че трима министри от кабинета "Борисов 3" - Нено Димов, Валери Симеонов и Красимир Каракачанов натискат правителството да приеме изменения в плана за управление на на Пирин на 28 декември, като решително отхвърлят задължението да бъде направена необходимата екологична оценка.
"Подобно действие би било съзнателно погазване на европейското законодателство и ще доведе до ответната реакция - процедура срещу България за нарушение на правото на ЕС. А това е впечатляващо слаб начин да се стартира българското европредседателство", отбелязват природозащитниците.
Още: Адска жега в тези градове. Времето през уикенда 5-6 юли 2025 г.
Още: Kaufland открива най-новия си магазин в София с детско шоу на колела
В писмото си Европейската комисия обяснява ясно, че при евентуално приемане на промените в плана за управление на Пирин, България подлежи на процедура за нарушение на Директивата за местообитанията и Директивата относно оценката на последиците на някои планове и програми върху околната среда, която гласи:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: С цел да се отпуши трафика: Без аварийна лента на част от АМ "Тракия"
Още: "Започва жестокия грил": Проф. Рачев с огнена прогноза за времето
"Държавите-членки също така трябва да гарантират и че всеки план или дейност, които могат да засегнат тези места се подлагат на съответната оценка за въздействие в съответствие с разпоредбите на Европейското законодателство; това се отнася и за всяко бъдещо изменение на планове с цел разширяване на туристическите дейности".
ЕК напомня, че в случай на нарушение на директивите институцията "не би се поколебала да започне процедура за нарушение".
Природозащитниците призовават тези, които искат Пирин да бъде опазен, да подадат становище в оставащия срок до края на работния ден днес, 22 декември. "Гражданите не трябва да допускат това и подаването на становища по измененията на плана за управление на Национален парк "Пирин" е един от начините да отстоят правата си", пишат още те.
Още: Опасни горещини: Жълт код за високи температури в 18 области
Още: Прогноза за времето - 4 юли 2025 г. (петък)