Европа вече е информирана за репресиите срещу граждани с българско самосъзнание в Сърбия. Междувременно от българска страна беше връчена вербална нота на сръбските власти за случая с инцидента с председателя на сдружение "Глас" Александър Димитров. Припомняме, че Димитров не беше допуснат да влезе в Сърбия с три екземпляра от книгата “Елегии за краището” на Едвин Сугарев, въпреки че няма забрана за внасяне на тази книга.
Още: Как ще се пенсионираме: Идеи с много неизвестни (ВИДЕО)
Още: За и против промените за споделеното родителство: Говори съвносител на проекта
Действията на МВнР
По указания на МВнР в петък посланик Петко Дойков проведе среща в Министерството на външните работи на Сърбия. Връчена бе вербална нота, с която от официалните сръбски институции се изискват разяснения относно инцидента с Димитров. От сръбска страна бе поет ангажимент за предоставяне на отговор възможно най-бързо, става ясно от съобщение на сайта на външното ни министерство. ОЩЕ: Външно министерство с гневна реакция към Сърбия след скандално изказване
Действията на евродепутатите от ГЕРБ-СДС
Още: Почина известен български актьор
Още: Русия атакува не Украйна, а идеята за свободна Европа (ВИДЕО)
Евродепутатите от ГЕРБ-СДС предупредиха европейски лидери за наличието на потенциални черни списъци на книги в Сърбия и за възпрепятстването на сръбски гражданин с българско самосъзнание да внесе на територията на страната книга на български поет, съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Законно ли е да ви взимат 800 лева за 12 км пътна помощ? Проверката приключи
Те разказват за случая с председателя на неправителствената организация „Глас“ Александър Димитров в писмо до докладчика на ЕП за Сърбия Владимир Билчик, до председателите на Европейската Комисия и Европейския Съвет, до еврокомисаря по разширяването и други евродепутати. ОЩЕ: Eдвин Сугарев: Проблемът е в Сърбия, вероятно там се забраняват книги
Евродепутатът Андрей Ковачев коментира, че самият той е написал увода за книгата на Едвин Сугарев "Елегии за краището". "Знам, че в нея няма нищо провокативно. Книгата просто представя живота на хората в Босилеград и околностите през миналия век. Всъщност се фокусира върху критики към българските власти, а не към сръбските.” каза Ковачев, който е и член на Комисията по външни работи на ЕП.
Още: "Време е България да застане до своите свободни журналисти": АЕЖ с призиви и тревожни данни
Още: Собствената марка „Брей!“ на Kaufland е големият победител в конкурса „Избран продукт на годината“
От ГЕРБ-СДС напомнят, че това става и няколко дни след като сръбският външен министър Ивица Дачич заяви в телевизионно интервю, че в Сърбия няма българи. Това става въпреки официалното сръбско преброяване за 2022 г., организирано от сръбските власти, според което има 12 918 етнически българи в страната, но реалният брой вероятно е дори по-голям.
В писмото си евродепутатите от ГЕРБ-СДС подчертават, че е недопустимо за европейска държава в 21-ви век, още повече която кандидатства за членство в ЕС, да се държи като тоталитарен режим от средата на 20-и век.