Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Философията на Джиду Кришнамурти в "Свобода от познатото"

15 октомври 2012, 15:19 часа • 60585 прочитания

„Свобода от познатото” представя завладяващата философия на Джиду Кришнамурти и е определяна като „златна сбирка“ на неговите идеи. Светът ни, изпълнен с насилие и нещастие, трябва да бъде променен. Но как е възможно да се постигне? Кришнамурти е категоричен, че не възнамерява да ни поднася истината на сребърен поднос. Вместо това дискутира проблемите и очаква да бъдем активни, да излезем от „пашкула“ на познатото. Само така можем да постигнем промяна в себе си, а тя е единственият път към глобалната промяна в мисленето и поведението на човечеството.

Случвало ли ви се е някога да се запитате, докато вървите по мръсната улица, когато седите в автобуса, когато сте на почивка на морския бряг или вървите в гората сред дървета, птици, потоци и диви животни, да се замислите... защо сърцата ни са толкова пусти?

Джиду Кришнамурти е роден на 12 май 1895 г. в град Маданапал, Индия. В ранното си детство привлича вниманието на теософите Ани Безант и Чарлз У. Ледбитър, които го образоват, вярвайки, че е бъдещ духовен учител. По-късно Кришнамурти скъсва с Теософското дружество и започва да пътува по света като независим оратор по въпросите на основните човешки проблеми.

Независимо дали обсъжда политически теми с Индира Ганди, разисква философски въпроси с Рупърт Шелдрейк и Айрис Мърдок, или подканя слушателите си да подложат на съмнение истината в собствените му думи, Кришнамурти изяснява цялостно всеки аспект на човешкото съществуване.

Той е възприеман от мнозина като изключителна личност с революционна проницателност. Джозеф Кембъл, Алън Уотс и Екхарт Толе изказват своята благодарност към книгите му. През 1984 г. Кришнамурти е удостоен от ООН с Медала за мир. Умира в дома си в Охай, Калифорния през 1986 година.

Мери Лутиенс (1908 – 1999) е британска писателка, която е дълбоко запозната с учението на Кришнамурти. За първи път се среща с Кришнамурти, когато е малко дете през 1911 година, и му посвещава по-нататъшния си творчески живот до неговата смърт. Тя написва поредица биографични книги за него и редактира Свобода от познатото по негово предложение.

Дейвид Скит е член-попечител на Фондация Кришнамурти във Великобритания и е редактор на няколко книги с беседи и диалози на Кришнамурти.

 

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес