Масово ни мамят с грамажа на пакетираните храни

24277
Масово ни мамят с грамажа на пакетираните храни
Снимка: Getty Images/Guliver

Масови измами с грамажа на пакетираните храни - заради неточности през последната година властите са иззели от пазара 60 000 такива продукта. Това стана ясно от данни, изнесени от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН)

Най-често тези нарушения в грамажа се срещат при пакетите със захар, сол, боб, леща и още много пакетирани храни. На опаковката пише 1 кг, но при проверките установяват, че грамажът е по-малко, което е повод продуктът да се изтегли от пазара. 

Инфлацията се понижава за десети пореден месец

Май е бил десетият поред месец, през който в България се е наблюдавал спад на инфлацията. Това сочат данни на НСИ. Инфлацията от начал...

"Изминалата година беше доста натоварена, с много тежки реформи, които бяха извършени, но и с изключителни резултати", заяви председателят на ДАМТН инж. Стефан Цанков. Той подчерта, че към Агенцията за метрология са били подадени над 4 пъти повече жалби и сигнали от граждани, в сравнение с предишната година, което говори за растящото обществено доверие към оглавяваната от него държавна структура.

Освен за пакетираните хранителни продукти обаче от ДАМТН са проверявали и за опасни играчки. Те се изследват в химически лаборатории. След като се изследва продуктът, става ясно дали е опасен за детето. 

През последната година от пазара са изтеглени около 200 опасни играчки. Рискови за децата се оказват батериите. Те са малки и лесно се поглъщат, а попадайки в организма, освен от задавяне при поглъщане, има риск от натравяне.

В лабораторията се симулация на детски стомах, за да се изследва какво ще се случи, ако частица от играчка попадне в него. 

Масови нарушения в обектите за търговия на едро отчете БАБХ

В множество търговски обекти са установени сериозни нарушения. 7 души, които са били на ключови позиции в Българската агенция за безоп...

През миналата година от пазара са изтеглени и около 200 опасни електроуреда. Най-често става дума за малки електроуреди -  бързовари, кафеварки, тостери, миксери и др. Най-честите отклонения са липса на С-маркировка, липса на инструкция за безопасна експлоатация на български език или видими дефекти в изделието, което при експлоатация може да застраши живота и здравето на хората. 

ДАМТН е проверила и близо 4200 асансьора. Оказало се, че всеки десети проверен е опасен. От общо 2000 акта за неизправни асансьори, 30 са връчени на домоуправители за нехайство. За първи път има и отнети права на асансьорни техници.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com