Още: "Внасяме лекари от чужбина като пластмасови домати по магазините"
Още: Още осем зубъра се заселиха в Източните Родопи
Още: Къде да избягате от жегата? Времето утре - 3 юли 2025 г.
Още: „Грийнс“ ООД - история за модерно земеделие от Първомай до трапезата на над 1 млн. българи
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Рокади в ръководството на bTV: Постът на Хекимян вече си има титуляр
Още: "Не може да допуснем саморазправи": Желязков за нервното шофиране към морето заради ремонтите
Още: Прогноза за времето - 2 юли 2025 г. (сряда)
Още: Удължават ремонта на пътя между Благоевград и Симитли
През лятото намалява вътрешното потребление на хляб в страната, но през есента се нормализира. Това каза в интервю за агенция „Фокус” Марияна Кукушева, председател на Консултативния съвет по зърното, председател на управителният съвет на Националният браншови съюз на хлебопекарите и сладкарите и член на Сдружение „Произведено в България – съюз на малкия и среден бизнес”.
Тя обясни: „Това е нещо, което се случва всяка година по това време. През лятото намалява вътрешното потребление на хляб в страната. Това е така, защото сезонът е такъв и високите температури не предполагат увеличение на консумацията на тестени и сладкарски изделия, така че дотук няма нищо тревожно".
Обикновено юли и август са в най-ниската точка на потребление на хляб в страната. Това е нещо, което се е превърнало в практика в последните 10-12 години, обясни Кукушева.
„От есента се очаква да се нормализира потреблението. Още повече статистиката се създава от икономиката на светло. С оглед на това, статистически данни се вземат от потреблението на хляб от детски градини, училища, индустриални потребители от рода на обществени заведения за изхранване, така че това е нещо много обяснимо, тъй като тези посочени места през лятото нев работят”, уточни председателят на Консултативния съвет по зърното.
Според нея в последните 2 години българинът се е върнал към потреблението на хляб.
Драстичен спад в потреблението на хляб отчитат производители. До 40-50% по-малко самуни и други хлебни изделия се купуват в Добруджа, твърдят от фурните.
Най-малките едва издържат на кризата, има опасност от фалити, предупреждават хлебари, написа в днешния си брой вестник "Стандарт". "Надеждата ни е с края на отпускарския сезон и започването на учебната година продажбите да се вдигнат", каза за "Стандарт" шефът на браншовата структура на хлебопроизводителите и сладкарите в Добрич Тошко Няголов.