В село Брестовене кипи работа по един тютюнев експеримент. В центъра му стои мъж със спортна закалка, земеделска страст и визия за бъдещето – Нихат Расим.
Преди десетилетия печели републикански медали в дългия скок и носи фланелката на „Лудогорец“, а днес живее с любовта към тютюна и с визия за бъдещи иновации в земеделието. Всъщност любовта към тютюна и земеделието носи по наследство и я предава напред на своето поколение. Нихат Расим, познат в селото и региона като Яши, ръководи семейно стопанство и не се страхува от предизвикателствата на съвременното земеделие. След експерименти с култури като киноа, чия и сусам, днес той е основната движеща сила зад пилотен проект за отглеждане на нови за България сортове едролистен тютюн – с потенциал да станат част от бъдещето на бездимните никотинови продукти.
На фона на ширналите се тютюневи редове край село Брестовене, Нихат Расим посреща Председателия на Националната асоциация на тютюнопроизводителите - НАТ-2010, екипите на Филип Морис и Сокотаб като човек, който познава тази земя и културата ѝ от първия до последния тютюнев лист. Повече от четири десетилетия тютюнът е не просто поминък, а основа, върху която изгражда цялото си стопанство и бъдещето на семейството си. Благодарение на него е изучил децата си, които днес вече са специалисти в земеделието – дъщеря му е агроном по растителна защита, а синът – аграрен инженер. Така тютюнът остава жива семейна традиция, преминала от поколение на поколение.
„Да се експериментира с нови за страната сортове тютюн, да се тества как те най-добре се приспособяват към нашите условия, да се търси иновацията и качеството - това е част от моето ДНК“, казва Нихат Расим и допълва: „Гарантирам, че следваме всички инструкции от НАТ-2010 и Сокотаб, така че да осъществим проекта заедно по най-добрия начин. С това показваме как работи нашият сектор – в синхрон и взаимопомощ по цялата верига – от семето до крайния продукт.“
Една култура – през партньорство – за нова мисия
Проектът, който Нихат Расим води на тютюневото поле в Брестовене, е съвместна инициатива на Филип Морис България, Националната асоциация на тютюнопроизводителите – НАТ-2010 и Сокотаб. Целта – да се изпитат три нови сорта едроличстен тютюн в български условия и да се провери дали имат адаптивност и необходимите качества за влагане в бездимни продукти.
След внимателен избор на локации, три опитни парцела около с. Брестовене са засети с новите за страната ни сортове. Разсадът идва от специално изградени водни лехи в с. Преславен, Стара Загора. А следващата фаза – разсаждане, отглеждане и внимателно следене на развитието на растенията продължава през летните месеци. В момента тютюнопроизводителите са извършили ключов етап – прецизно кършене и третиране с физиологично активни вещества с цел оформяне на богата листна маса.
Веригата на доставки на тютюна е верига на доверие
Председателят на НАТ-2010 Цветан Филев подчертава, че проектът е уникален пример за това как трябва да работи Сектор „Тютюн“ – синхронизирано, с взаимно доверие и подкрепено с дългогодишни партньорства.
Всеки знае какво качество, количество и цена ще произведе и ще получи за продукцията си“, разказа Филев пред земеделските стопани.
От страна на Сокотаб, Кирил Митрев – мениджър „Тютюн“, подчертава важността на проекта: „Удовлетворени сме, че нашата роля като партньор в експеримента с нови непознати досега сортове тютюн в България и като свързващо звено между тютюнопроизводството и създаването на тютюневия бленд на крайните бездимни продукти, се оценява високо, защото във всяка фаза и стъпка на проекта ние гарантираме, че тютюнопроизводителите прилагат посочените от нас добри земеделски практики и нови модерни решения в отглеждането на тютюн“
Тютюнът с роля в бездимното бъдеще
От Филип Морис България изразяват благодарност към тютюнопроизводителите в Брестовене за сърцатото включване в проекта. „Тютюнът има бъдеще, а нашата компания има амбицията да бъде световен лидер в изграждане на бъдеще без дим“, казва Вержиния Джевелекова от Филип Морис България.
Именно такива земеделци като Нихат Расим правят тази визия възможна – с опит, дисциплина и смелост да експериментират. А самият проект е доказателство, че когато бизнесът, неправителственият сектор и производителите работят заедно в синхрон, резултатите могат да бъдат иновативни, устойчиви и полезни за цялата верига.