"Видяхме като недостатък, че кметовете не бяха включени във вземането на решението. Представете си момент, в който се пуска SMS и дори местните власти не знаят... Съвсем логичната стъпка е гражданите да потърсят кмета. Не само не сме уведомени, но нямаме реален план за евакуация. Това е огромен недостатък, който опитах да провокирам като диалог. За жалост, не бях разбран".
Това коментира кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов по повод дебата около ефективността на системата BG-ALERT и започналите проверки за това защо и как тя (не) сработва в ключови моменти през последния месец в страната при наводнения и земетресения. Симеонов уточни, че кризисните щабове са тези, които предлагат на министъра на вътрешните работи да подадат такъв тип сигнал.
Още: "10 дни, след това няма прошка": Премиерът остро към вътрешния министър
Съобщенията водят до паника и хаос
"При кризата при нас ние не само не бяхме уведомени, но много пъти питахме какво следва. Предвид SMS-а, който се получи, настана масова паника, която доведе по-скоро до хаос, отколкото до решаване на проблем. Местните власти трябва да участваме в този кризисен център/щаб, за да бъде всичко организирано предвид ситуацията. Кметовете знаем как да се организираме. Местните власти минахме няколко обучения, за да дадем реална връзка на гражданите", каза още Симеонов пред Bulgaria ON AIR и изтъкна, че кметовете са най-запознати с терена и физическия контакт с хората: "Нашият доброволчески отряд също беше обучен".
"Все още нямаме ясна организация какво се случва, къде се събираме и как се взема решението. Няма я добрата организация, която се случва на местно ниво. Координацията между различните структури е най-важна. Да има ясно разписани правила", алармира кметът на Елин Пелин.
Още: При какви условия се задейства системата BG-ALERT? Отговаря гл. комисар Александър Джартов
Снимка: БГНЕС
По думите му процедурата е неясна и неизчистена. Симеонов даде пример, че се получават ситуации, при които се дават интервюто, но никой нищо не прави, а се стои и се чака. Местните власти не искат да се чудят кой взима решенията, отбеляза кметът на Елин Пелин.
Изключително необходимо е служителите на НИМХ да бъдат включени в кризисните центрове, на мнение е Симеонов. "При нас, ако вятърът беше сменил посоката си, щеше да стане изключително фатално. Териториалният експерт трябва задължително да бъде в кризисния център, за да даде адекватна информация", подчерта той.
Още: BG-Alert: Гориш, бай Пешо, ако не си оправиш нотификациите в телефона