Д-р Африди помогна на ЦРУ да хване Осама. Какво се случи след това? Осама бе убит, а Пакистан осъди лекаря на 33 години затвор. Шакил Африди е просто една от многото невинни жертви на голямата политика.
Още: Как ще се пенсионираме: Идеи с много неизвестни (ВИДЕО)
Още: За и против промените за споделеното родителство: Говори съвносител на проекта
От години д-р Шакил Африди работи по програма за имунизация срещу детски паралич - едно все още доста често срещано заболяване в родината му Пакистан. Заради хуманния му ангажимент той е уважаван лекар, хората му вярват и са му благодарни, че помага на децата.
Това, което обаче не знаят неговите пациенти, е че за да получи пари за имунизациите, д-р Африди трябва да изпълни условието на дарителя - да му изпраща ДНК-проба и адреса на всеки свой пациент. Което очевидно представлява нарушение на лекарската тайна. Но тъй като програмата за имунизирането на децата му е по-важна, лекарят все пак решава да изпълни условието на дарителя. Това, което и той не знае, е, че дарителят всъщност е толкова щедър, защото издирва един определен човек - бащата на дете, който трябва да бъде ликвидиран. Така и става - ДНК-следата води тайнствения финансов благодетел на д-р Африди до въпросното лице, което в крайна сметка е ликвидирано.
Герой или предател?
Още: Почина известен български актьор
Още: Русия атакува не Украйна, а идеята за свободна Европа (ВИДЕО)
Тази история е истински случай, довел до убийството на Осама бин Ладен през май 2011 година в пакистанския град Аботабад. Процесът срещу д-р Африди предизвика истинско възмущение на Запад, а американският конгрес съкрати символично помощите си за Пакистан с 1 млн. долара за всяка година затвор за пакистанския лекар.
За националната партия Авами, която не подкрепя талибаните, д-р Африди е национален герой. За пакистанските религиозни партии обаче Осама бин Ладен се бе превърнал в символ на съпротивата срещу американската окупация на Афганистан. Затова и консервативните сили направиха всичко възможно, за да унищожат доброто име на д-р Африди. За тази цел те се наложиха съдебният процес срещу него да бъде проведен не в граждански, а в племенен съд. В такъв процес подсъдимият няма право на защита. Освен това доста изненадващо д-р Африди не беше обвинен в държавно предателство, тъй като това не е в юрисдикцията на племенните съдилища. Африди бе обвинен в подкрепа на кашмирската терористична организация Лашкар е Тайба, обвинявана за атентати в Индия.
Още: Законно ли е да ви взимат 800 лева за 12 км пътна помощ? Проверката приключи
Още: Граната в реката: Унищожиха невзривен боеприпас
Невинните жертви на голямата политика
По общата оценка на наблюдателите представените доказателства от доклади на разузнаването не са били достатъчни за осъдителна присъда. Затова пък в хода на процеса ясно се е долавяла дългата ръка на Исламабад. Според пакистанската адвокатка Асма Джахангир, в случая изобщо не може да става дума за честен съдебен процес. На същото мнение е и бившият правосъден министър на Пакистан Икбал Хадер, който не приема за легитимни решенията на религиозните племенни съдилища. Позицията на пакистанското правителство в конкретния случай се обяснява с това, че то трябва да се съобразява с общественото мнение в страната, което е антиамериканско оцветено.
Още: "Време е България да застане до своите свободни журналисти": АЕЖ с призиви и тревожни данни
Още: Собствената марка „Брей!“ на Kaufland е големият победител в конкурса „Избран продукт на годината“
Има и мнения, според които в крайна сметка американците ще откупят свободата на д-р Африди. Тъй като делото отива на по-горна инстанция, а пакистанският лекар е човекът, помогнал на Вашингтон да се разправи с Осама, Вашингтон ще направи всичко възможно да намери изход от така създалата се ситуация. В едно обаче наблюдателите са единодушни: голямата политика често взема невинни жертви. Днес това е д-р Африди, който ще плати цената за обтегнатите в момента отношения между САЩ и Пакистан.
Източник: Дойче веле