България си получи обратно бронзов гладиаторски шлем с пазарна стойност 3 милиона евро. Това каза пред журналисти заместник-министърът на културата Тодор Чобанов. Днес Министерството на културата представи археологически ценности, върнати в България с подкрепата на международни партньори от Швейцария и Германия.Сред тях е и античният бронзов гладиаторски шлем от първи век, върнат със съдействието на швейцарските институции, включително федералната служба за култура към федералното министерство на вътрешните работи в Берн.
Още: ГДБОП попречи на продажбата на уникални църковни ръкописи и монети (СНИМКИ)
Шлемът е с характерното за такива гладиаторски принадлежности изображение на Медуза Горгона. Ето какво обясни д-р Чобанов:
В България не е намиран такъв шлем
„Това е наистина реликва за нас и безценно свидетелство за това, което се случва по нашите земи във втората половина на първи век. Разбира се, той има и огромна пазарна стойност, което не бива да се подценява. Три милиона евро е неговата пазарна оценка“, каза той.
Снимка БГНЕС
Досега в България не е намиран такъв предмет и затова ще заеме важно място в обновяващата се в момента експозиция на Националния исторически музей (НИМ) в залата за античност.
Още: Продавал древна амфора онлайн: Полицията задържа мъж в Гърция (СНИМКА)
„Това е един изключително характерен шлем за гладиаторите. Класификацията му е трудна, но не е невъзможна. Редица аргументи ни карат да смятаме, че това е бил шлем на гладиатор тракиец.
Това е един от най-популярните типове в гладиаторските борби. Появява се през първи век, защото защото в средата на първи век тракийските царства са обсебени от Римската империя и това води до голяма популярност на този тип гладиатори в римските гладиаторски борби“, допълни той.
Още: В Гърция: Арестуваха заподозряна за организиране на онлайн търгове с древни артефакти
Монети и бронзова ваза
Сред върнатите експонати са и антични и средновековни монети (от общо 872), бронзова ваза и фибула, дошли от Германия след успешни полицейски действия на баварската криминална служба,
федералната служба за култура и медии към федералното правителство и в сътрудничество с министерствата на външните и на вътрешните работи, митниците, прокуратурата и сектор „Трафик на културно-исторически ценности“ при ГДБОП на МВР.
Още: Иззеха старинна чаша от частен дом в Кърджали