Турция възстановява две джамии у нас

24 юли 2025, 18:24 часа 2557 прочитания 0 коментара

Дирекцията за религиозни въпроси Турция (VGM) и Главното мюфтийство на България подписаха споразумение за сътрудничество, което предвижда реставрацията на две османски джамии с историческо значение, намиращи се на територията на България. Церемонията по подписването се проведе в централата на VGM в Анкара и бе организирана от Дирекцията за международни отношения към турската институция. На събитието присъстваха генералният директор на VGM Синан Аксу и главният мюфтия на България Мустафа Хаджи.

"Две културни реликви"

Съгласно официалното изявление на VGM, реставрационните дейности ще обхванат джамията Хз. Ебубекир (Старата джамия) в град Ямбол и джамията Сари Хюсеин паша в Провадия, край Варна. И двете сгради са свидетелства на османската архитектура на Балканите и продължават да имат значение за местната мюсюлманска общност. Още: Ислям или национализъм: Как Турция разширява влиянието си със стотици джамии в цяла Европа?

Синан Аксу подчерта, че партньорството между двете институции надхвърля чисто строителния аспект. „Реставрацията на джамиите Хз. Ебубекир и Сари Хюсеин паша ще започне скоро. Целта ни е да ги възстановим с максимално уважение към оригиналния им облик“, заяви той. По думите му инициативата има за цел да съхрани не само сгради, но и общата историческа памет и културните връзки между България и Турция.

Наследство от османския период

Джамията Сари Хюсеин паша, построена през 1703 г., се намира в близост до центъра на Провадия и е вписана като "недвижима културна ценност с местно значение" в регистрите на българското културно наследство. Сградата е документирана като вакъфски обект – дарение в полза на обществото, съгласно принципите на ислямското право. Архивен документ от 18 ноември 755 г. по хиджра календара потвърждава този статут.

Джамията Хз. Ебубекир в Ямбол, известна още като Старата джамия, е изградена в ранния период на османската власт в региона. Намира се на около 100 километра от Одрин. Макар в последните години да са се появили пукнатини в стените ѝ, сградата продължава да функционира като действащо молитвено средище за местните мюсюлмани. Още: Ердоган откри най-голямата джамия на Балканите

Проектът между Турция и Главното мюфтийство представлява не само жест на културно сътрудничество, но и важна крачка към съхраняване на споделеното историческо наследство на Балканите. Очаква се реставрационните дейности да започнат в близко бъдеще.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес