Tърговците не могат да изискват от клиентите си да пазят опаковките
Потребителят има само грижата да предяви рекламация пред търговеца за дефектната стока, за да е ясно, че тя подлежи на ремонт. "Никъде не е казано – нито в закон, нито пък в общите условия може да бъде държано сметка за запазване на опаковка", обясни Маргаритов.
КЗП: Българският потребител повишава културата си на пазаруване
Невъзможността за пряка комуникация с администратора на електронния магазин, липсата на информация за правата на потребителите и дори п...
"Вярно е, че понякога търговците могат да кажат, че при транспортирането без опаковка са причинени някакви дефекти. Търговецът ще трябва да докаже, ако претендира, че потребителят по нерегламентиран начин е влиял на стоката така, че тя е дефектирала. Опаковката няма отношение. Въпросът е в чисто фактическите отношения по повод на конкретната рекламация – какво ще бъде предявено като претенция от страна на потребителя и какво ще бъде уважено от търговеца", разясни Маргаритов. Той направи и важно уточнение – при предявяване на рекламация в рамките на първите шест месеца потребителят няма задължение да доказва, че възникналият дефект не е причинен от него, той се счита за производствен. Ако търговецът има подобни претенции, той трябва да докаже, че клиентът му е въздействал нерегламентирано върху стоката.
Комисията е парирала и опити на търговци на услуги да ограничават правата на потребителите, дадени им по закон. Например, на туроператори за повишаване цената на пътуването или за промяна на съществени условия във вече приетата от потребителя оферта непосредствено преди заминаването. "Съгласно изискванията за закона, цената не може да бъде променяна по-малко от 20 дни преди старта на пътуването. Всички други съществени условия – маршрут, превозни средства, посещение на забележителности, не могат да се променят по-малко от 10 дни преди тръгването", информира председателят на КЗП. При проблем с пътуването срокът за рекламация е 14 дни и той също не може да бъде съкращаван по никакви поводи.
Маргаритов припомни, че след произнасяния на Комисията мобилните оператори вече имат право само на до три месечни такси до края на срока на договора при предсрочно прекратяване. Телекомите не могат да създават и излишни неудобства на клиентите си при желание прехвърляне при друг оператор прекратяване на договора, като например да изискват от тях да го завят чрез типови бланки, в точно определен обект или на конкретна дата.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ОБЩЕСТВО:
Земеделци на протест заради скъпата вода за напояване
Изборен експерт: Броенето на гласовете ще е по-бавно
Здрави гори за здрави хора или защо горите са толкова важни за пълноценния живот на човека
Богдан Милчев: Българските пътища се превърнаха в източник на шарлатанство и корупция
Как да резервираме почивка и кои са най-честите нарушения, на които можем да се натъкнем
Показват как ще се осъществява видеонаблюдението на изборите на 2-ри април
Прогноза за времето - 21 март 2023 г. (вторник)
Редактор:
Милена Славкова
Етикети: Димитър Маргаритов търговия опаковки търговци КЗП