Европейската комисия обяви София за един от 100-те града на Европейския съюз, които ще участват в мисията на Съюза за 100 климатично неутрални и интелигентни града на бъдещето до 2030 г., съобщиха от пресцентъра на Столичната община.
Още: „Червена зона“ за паркиране в София, цената ще е солена: Идеи за нови промени
Още: Не съм послушко и това дразни много хора: Васил Терзиев за проблемите на София
Българската столица подаде кандидатурата си на 31 януари тази година като част от програмата на кмета Йорданка Фандъкова за развитие на София като зелен град, използващ иновативни решения и привличащ инвеститори в сектора на информационните технологии. Мисията на градовете ще получи 360 млн. евро от финансирането на Horizon Europe за периода 2022- 2023 г., за да започне иновационните пътища към климатична неутралност до 2030 г.. Изследователските и иновационни действия ще се насочат към чистата мобилност, енергийната ефективност и зеленото градско планиране и ще предложат възможност за изграждане на съвместни инициативи и засилване на сътрудничеството в синергия с други програми на ЕС.
Предимствата за София включват персонализирани съвети и помощ от специалната Платформа на мисията, управлявана от NetZeroCities. С одобрението на София като един от лидерите се отключва достъпът до допълнително финансиране и възможност за присъединяване към големи иновационни дейности и пилотни проекти, се посочва в съобщението. Мисията също така предоставя възможности за работа в мрежа, обмен на най-добри практики между градовете, подкрепа при включване на гражданите във вземането на решения.
Мисиите са новост на Horizon Europe и подкрепят приоритетите на Комисията, като Европейската зелена сделка, Европа в цифровата ера, Европейският план за борба с рака, Икономика за хората и Новия европейски Баухаус. Комисията ще покани 100-те избрани града да разработят договори за климатични градове, които ще включват цялостен план за неутралност на климата във всички сектори като енергетика, сгради, управление на отпадъците и транспорт, заедно със свързани инвестиционни планове. Този процес ще включва граждани, изследователски организации и частния сектор.
Още: Магията на танца оживя в спектакъла „Зад кулисите, там, където започва” в Самоков
Още: Косят зелените площи в София, на места се пръска и срещу кърлежи
Нашите градски райони са дом на 75 процента от гражданите на ЕС. В световен мащаб градските райони консумират над 65 процента от световната енергия, което представлява повече от 70 процента от емисиите на въглероден диоксид. Ето защо е важно градовете да действат като експериментални и иновационни екосистеми, за да помогнат на всички останали в техния преход да станат неутрални по отношение на климата до 2050 г., посочват от Столичната община.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ЦГМ с важна информация за синята и зелената зона в София по празниците
Още: Обвинения в преврат и зависимости от Пеевски: СОС запази новото ръководство на "Метрополитен"