ЦГМ трябва или да се закрие или да се реформира по румънски (европейски) модел като всички общински оператори (Метрополитен, Авто и Електротранспорт) бъдат обединени като дирекции със свое счетоводство, а не да съществуват като отделни предприятия.
Още: ЦГМ да се лиши от 60% от приходите си в полза на София: Предложение
Още: Внимание: Затварят тунела на „Люлин“ тази нощ
Това е позицията на Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт с позиция по доклада на Сметната палата за лошото управление на ЦГМ.
„Още от когато водим делото в съда за цената на билета, което спечелихме на първа инстанция заедно с още граждани и организации, изтъкваме част от проблемите. Хубаво е, че и сметната палата достига до тях. Надяваме се да го спечелим и на втора инстанция във ВАС. Искаме да попитаме и какви са наказателните и административни измерения на този доклад? Ще има ли повдигнати обвинения на длъжностни и политически лица?”– коментира Георги Статков от инициативата.
Гражданите считат, че това е още един мотив общинският съвет да отмени увеличаването на билета в София, което влезе в сила от 1-ви юни 2016 г.
Още: Парк “Врана“ пак не стана държавен по документи
Още: След близо година ремонт: Пускат движението по ул. “Опълченска“
От инициативата обръщат внимание и че същите общински съветници – Екатерина Йорданова и Зафир Зарков, които внесоха увеличението на цената на билета, сега внасят инвестиционна програма на Столичен електротранспорт със заложени редица проекти, които предизвикаха недоволството и протестите на граждани в София. Като изграждането на нови трамвайни трасета дори е скрито от общинския съвет като не е уточнено в самия доклад, а цялата документация не е била достъпна за общинските съветници.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: БХК опроверга Столична община за решението на съда в Страсбург относно "Захарна фабрика"
Още: "Спаси София" бори презастрояването с промени в няколко закона