Протестът в градския транспорт в София беше политически натиск, а не трудов спор – натиск, насочен срещу кмета на столицата Васил Терзиев. Защо – защото не Терзиев е принципал на столичните транспортни дружества, а Столичният общински съвет (СОС), но исканията не бяха към СОС, а към кмета. Това заяви икономистът Агоп Каспарян в предаването на БНТ "Референдум".
Каспарян беше категоричен – синдикалните организации се дискредитираха като независими синдикални организации – действаха като инструменти на ГЕРБ и БСП. А доказателството е, че стачката спря по команда, без да има договорено дългосрочно устойчиво решение за заплатите, а "просто едни пари на калпак", добави той. Каспарян смята, че синдикалистите са говорили арогантно и са разкрили "пълната паразитна същност на модела – не борба за права, а за влияние".
Още: След София: И във Варна искат по-високи заплати в градския транспорт
Предложения как да не се случва отново
Агоп Каспарян предлага и няколко стъпки, за да се предотвратят такива протести.
- Приватизация или концесиониране на дружества като "Столичен автотранспорт"
- Разширяване на участието на частни оператори в транспортната схема;
- Конкурси за всички управленски позиции – край на назначенията по партийна линия;
- Оптимизация на администрацията, дигитализация, управление на база KPI, не партийна вярност и тежки съкращения! Сега е момента да се използва инерцията от това софиянци да бъдат лишени от ключова услуга отново и да не станем заложници зимата например на... снегопочистващите фирми.
По-скъпи билети за градския транспорт в София: Отговори дали е неизбежно