Амбицията ни е за Столична община профилактиката, детското и майчиното здраве да са приоритет, както и да се създадат специални програми и да се задълбочат съществуващите за подкрепа на хората с репродуктивни проблеми. Това заяви кандидатът за кмет на София Ваня Григорова пред майки, с които се срещна, за да обсъдят проблемите на детското и женското общинско здравеопазване. Тя бе символичен домакин на дискусията в своята приемна на ул. "Леге" №8 в последния ден от кампанията.
Още: „Червена зона“ за паркиране в София, цената ще е солена: Идеи за нови промени
Още: Не съм послушко и това дразни много хора: Васил Терзиев за проблемите на София
“Тъй като социалната ни политика не е на ниво, меко казано, това, което смятаме, че трябва да се направи, е да подсилим профилактичните програми, които са насочени към децата и майките, да подсилим програмите, насочени към жените с репродуктивни проблеми”, каза Ваня Григорова и подчерта, че укрепването на общинското здравеопазване като цяло е един от основните приоритети в програмата й:
“Темата за здравеопазването е ключова. Ако още в детска възраст допуснем да има значителен дял на хроничните и социално значими заболявания, като затлъстяване, диабет, сърдечно-съдови и някои други, независимо какво правим впоследствие, трудно бихме могли да се преборим след това тези пораснали деца да имат добро здраве и да водят пълноценен живот”, каза Ваня Григорова и допълни, че Столична община трябва да укрепи детското здравеопазване.
Още: Магията на танца оживя в спектакъла „Зад кулисите, там, където започва” в Самоков
Още: Косят зелените площи в София, на места се пръска и срещу кърлежи
„Парите за детска профилактика са не повече от 10 млн. лв. годишно. Ние ще настояваме бюджетът за здравеопазване да бъде поне 2% от общия бюджета на Столична община”, категорична е Григорова и подчерта, че тези мерки ще помогнат и за подобряване на демографската ситуация в столицата.
Тя защити и идеята за всяка млада жена да се покрива от общината поне един тест за ранна диагностика на яйчниковия резерв, като превенция срещу репродуктивните проблеми.
Още: ЦГМ с важна информация за синята и зелената зона в София по празниците
Още: Обвинения в преврат и зависимости от Пеевски: СОС запази новото ръководство на "Метрополитен"
В дискусията се включиха също Милка Христова, заместник-председател на БСП – София и на Комисията по здравеопазване и социална политика през миналия мандат на СОС и бившият министър на здравеопазването Таня Андреева.
“Аз съм изключително впечатлена, че Вие обръщате фокуса върху профилактиката”, подчерта Таня Андреева и коментира, че това е изключително важно, за да се борим с високата заболеваемост и високата смъртност в България.
Още: Лоша миризма и лай: Жена отглеждала 48 кучета в столичен апартамент (ВИДЕО)
Още: Ваня Григорова: Столична община може да отпуска поне пет пъти повече пари за здравеопазване (СНИМКИ)
Ваня Григорова и Милка Христова, която е общински съветник с три мандата зад гърба си, припомниха, че по време на кампанията са се срещали с хора, които нямат достъп до общинско и всякакво друго здравеопазване поради липса на медицински центрове и лични лекари в собствения им квартал - за целта те трябва да ходят до други райони на столицата и бяха дадени примери с „Орландовци“ и „Горна баня“.
Милка Христова посочи, че се обмисля и идеята за мобилни медицински екипи, които да посещават квартали като „Орландовци“, например. Тя посочи също, че се обмисля идеята общината да осигури профилактика и за 10 000 деца, които остават извън детските градини.
Беше направена и неизбежната връзка между здравето и условията за достъп до масов спорт. Масовият, детският и работническият спорт трябва да се развиват. Около това се обединиха Ваня Григорова и останалите участници в дискусията.
Сред идеите на майките бе съдействие, подкрепа и популяризиране на кърменето, защото то е пряко свързано със здравето на децата и техните майки. Бе коментирано значението на банката за кърма за недоносени деца, която е общинско предприятие. Майките поискаха и повече контрол върху качеството на храната в общинските детски градини.
В отговор Григорова посочи добрия пример – Троян. Тя припомни, че това е първата община у нас, регистрирана като земеделски производител, която с произведената продукция снабдява детските градини. Тя изрази намерение да приложи тази практика и в столицата.
„Преди години около столицата е имало пръстен от градини с екологично чисти плодове и зеленчуци, които биха могли да бъдат възстановени и от тях да се доставя чиста храна за детските градини в столицата“, убедена е Ваня Григорова.