Спешни мерки за бъдещето на ТЕЦ "Марица Изток 2" искат от КНСБ

04 април 2019, 17:46 часа • 6540 | прочитания

Министерството на енергетиката да предприеме действия за увеличаване капитала на ТЕЦ "Марица Изток 2" и спешни промени в Закона за енергетиката искат от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ). В противен случай има реална опасност държавната централа да бъде обявена в несъстоятелност.

Още: В Стара Загора официално откриха монумент със спътник "България 1300"

Още: Трима зам.-кметове на Стара Загора дадоха старт на проекта за енергийно обновяване на общинския превозвач

Според Георги Петров, председател на Федерацията на енергетиците, ако това не се направи, по закон изпълнителният директор на централата Живко Динчев, който е член и на директория борд на Българския енергиен холдинг, в края на година трябва да я обяви в несъстоятелност. Тази опасност е реална и в момента, защото това може да се направи и от всеки кредитор на ТЕЦ-а.

От синдиката настояват и да се предприемат законодателни промени, за да може Комисията за енергийно и водно регулиране да признава на държавната централа разходите при определянето на цената на електроенергията за изкупуване, която сега не трябва да надхвърля прогнозната пазарна цена за регулаторния период с повече от 10 процента.

В момента ТЕЦ-2 е в неравностойно положение спрямо американските централи в комплекса “Марица-изток”,казват от синдиката. Признаването на разходите на държавната централа ще й помогне да покаже, че може да има положителни финансови резултати. Синдикалистите настояват и за задължително прилагане на възможността за признаване в цената на критичната инфраструктура за ясни ангажименти и действия от страна на държавата за през настоящата година и ТЕЦ "Марица Изток 2" да не бъде обречена на постепенно затваряне до 2025 г.

Още: Ето кой е новият директор на Регионалния исторически музей в Стара Загора

Още: Община Стара Загора в подкрепа на кампанията срещу "дизайнерската дрога"

От края на март централата работи на два блока с 360 мегавата от инсталираната си мощност от 1630 мегавата. От на април в принудителен платен годишен отпуск са близо 30 на сто от служителите. Неяснотата около бъдещето на централата се отразява и на работата на “Мини Марица-изток”. Според изнесената от КНСБ информация в добивния участък на рудник ”Трояново-1” също има работници в отпуск заради намалените заявки за въглища от ТЕЦ-2.По-късно десетки миньори и енергетици, които са в отпуск, мирно протестираха в защита на бъдещето на “Марица-изток” преди започването на форума “Пакет “Чиста енергия” и инвестиции в енергетиката - реалности и предизвикателства”, който се провежда днес и утре в Стара Загора и е организиран от Института за енергиен мениджмънт.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анжелина Велчева
Анжелина Велчева Отговорен редактор
Новините днес