"Не ставаш за подавач на топки": Отхвърленото дете, което стана шампион в Големия шлем

4324
Снимка: Getty Images / колаж на Actualno.com

Твърде тромав си, за да бъдеш подавач на топки - тези думи чува американското хлапе Станли Смит, когато отива на конкурс да бъде доброволец на най-значимото отборно състезание по тенис Купа "Дейвис". Никой не предполага, че същото това момче - години по-късно - ще спечели цели осем пъти същия този турнир.

Купа "Дейвис" е основан през 1900 година и се превръща в най-важния тенис турнир за всички нации. Всяка страна се стреми да спечели надпреварата, за да докаже, че има най-силните тенисисти в света. Не е изненада, че САЩ притежават и най-много отличия - 32 на брой, като страната, заедно с Великобритания, поставят основите на турнира.

Стан Смит

Един от най-успешните американски тенисисти на Купа "Дейвис" се казва Станли Смит. От малък неговата цел е да играе на този турнир - и се стреми всячески да се докосне до надпреварата в преследване на голямата мечта. В ранна детска възраст обаче той дори не е допуснат да подава топките на турнира, тъй като според организаторите е твърде тромав.

Това обаче не отказва твърдоглавия Стан, който продължава да вярва, че един ден ще бъде на Davis Cup. Нещо повече: американецът не само стига до надпреварата, но и я печели осем пъти. Той успява да се утвърди като един от най-добрите тенисисти в света както на сингъл, така и на двойки. Печели наред турнири и стига до световния връх в тениса - напук на това, че е "тромав".

Стан Смит

Стан Смит успява да спечели и две титли от Големия шлем на сингъл - на Уимбълдън и на US Open, съответно през 1972 и 1971 г. Печели общо 64 титли на сингъл и още 54 на двойки. И в двете категории - сингъл и на двойки, успява да стигне до първото място в световната ранглиста. Печели общо пет титли от Големия шлем на двойки (четири на US Open).

Отхвърлен като дете да подава топки до номер 1 в световния тенис - така накратко изглежда пътя на многократния шампион от Големия шлем Стан Смит. Неговата история е поредното доказателство в света на спорта, че няма невъзможни неща. Защото човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му.

Автор: Стефан Йорданов