Европейската комисия (ЕК) се оплака, че Румъния се е "оттеглила" от реформите в съдебната система и настоя Букурещ да възстанови незабавно усилията си за борба с корупцията и гарантиране на независимостта на съдебната власт, предаде AFP, цитирана от агенция "Фокус".
Още: Китай преметна Русия с милиони за неработещи китайски антидрон пушки
Още: Рубио отива на парада на Червения площад за Деня на победата: Руски пропагандисти бълнуват (ВИДЕО)
„Съжалявам, че Румъния не само блокира процеса на реформи, но също така отново отвори и отстъпи назад по въпроси, по които бе постигнат напредък през последните 10 години", каза заместник-председателят на ЕК Франс Тимерманс. „От съществено значение е Румъния да се върне веднага в борбата с корупцията и да осигури независима съдебна власт", допълни още той.
В последния си доклад по Механизма за сътрудничество и проверка (МСП) Еврокомисията е особено критична към Румъния по отношение на независимостта на съдебната власт, реформата в правосъдната система и справянето с корупцията по високите етажи на властта. За разлика от България, където 3 от 17-те препоръки, дадени миналата година, се обявяват за изпълнени, за Букурещ Брюксел поставя допълнителни задачи и обявява, че мониторингът трябва да продължи, без да се ангажира със срокове.
Заедно с доклада, ЕК издава още 8 допълнителни препоръки на властите в Румъния, които те трябва да изпълнят, в добавка към 12-те условия от миналата година, които също се смятат за нереализирани, отбелязва Dnes.bg.
Още: Русия пак уби и рани цивилни в Украйна, отговорът: Дронове подпалиха Крим (ВИДЕО)
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Припомняме, че на 18 юни румънският парламентът одобри поправки в Наказателния кодекс, които според опозицията целят да "защитават престъпниците". Тези промени намаляват броя на престъпленията, за които може да бъде задържано лице, и драстично ограничават продължителността на разследването. Поправките бяха остро критикувани от Европа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Междувременно в прессъобщение на Европейския парламент (EП) се казва, че депутатите са „дълбоко загрижени“ от реформата на румънските съдебни и наказателни закони, която застрашава разделението на властите и борбата срещу корупцията.
"Измененията в Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс, много от които Конституционният съд на Румъния счита за противоконституционни, са още една причина на безпокойство поради тяхното допълнително въздействие върху способността за борба срещу корупцията, престъпленията свързани с насилие и организираната престъпност", посочват от ЕП.
Ролята на румънските разузнавателни служби и предполагаемата им намеса в дейността на румънската съдебна система карат Европарламента да предложи засилване на парламентарния контрол в Румъния. Депутатите осъждат "насилствената и непропорционална намеса на полицията по време на масовите протести в Букурещ през август 2018 г. и призовават румънските власти да осигурят прозрачно, безпристрастно и ефективно разследване на действията на полицията за борба с безредиците. ЕП предупреждава, че законодателството относно финансирането, организацията и функционирането на неправителствените организации може да сплаши гражданското общество и отбелязва, че това може да влезе в конфликт с принципа на свобода на сдружаване и правото на неприкосновеност на личния живот".
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
От становището на ЕП става ясно, че се приканва Европейската комисия да възобнови годишния си антикорупционен мониторинг във всички държави членки на ЕС и се предлага система от стриктни показатели за измерване нивото на корупция във всяка страна и оценяване на техните антикорупционни политики.