Испанският Конституционен съд реши, че бившият лидер на Каталуния Карлес Пучдемон може да встъпи в длъжност като регионален лидер отново, само ако се яви лично в парламента, за да положи клетва.
Още: Русия спешно внася бензин от Беларус, рекордни цени на руските бензиностанции
Пучдемон, който живее в Брюксел от октомври, е издирван в Испания по обвинения в противодържавна дейност и бунт заради движението за независимост, което той оглави, припомня Ройтерс.
Конституционният съд постанови, че заседанието на каталунския парламент, насрочено за 30 януари, ще бъде прекратено, ако Пучдемон, който е единствен кандидат за лидерския пост, не се яви лично.
Съдът реши също, че Пучдемон има нужда от съдебно разрешение, за да присъства на заседанието.
Още: Руски туристи в неволя: Заради дронове вместо в Санкт Петербург кацат в Естония
Още: Взрив в детски магазин в Москва - тежко ранен е ръководител във ФСБ (ВИДЕО)
Каталунските сепаратистки депутати обмисляха възможността да гласуват повторно встъпване в длъжност на Пучдемон като регионален лидер без неговото връщане от Белгия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Руска атака с дронове и обстрел срещу пожарникари (СНИМКИ)
Ако той се върне в страната, вероятно ще бъде арестуван, коментира АП.