Безопасна ли е кокосовата захар при диабет

39716
Безопасна ли е кокосовата захар при диабет
Снимка: iStock/Guliver

Ако имате диабет, вероятно сте свикнали да ограничавате приема на добавена захар. Много хора с диабет може да имат впечатлението, че изцяло натуралните подсладители са по-здравословни от силно преработените заместители на захарта. Една от най-популярните естествени захари е кокосовата захар.

Кокосовата захар, понякога наричана захар от кокосова палма, се прави с помощта на сок от цвят на кокосово дърво.

Много производители на кокосова захар гордо рекламират класирането на кокосовата захар по гликемичния индекс (GI). Средният GI рейтинг на кокосовата захар се различава от източник до източник. Обикновената трапезна захар има среден рейтинг от 58, докато GI на кокосовата захар се отчита като нисък от 35 до 54.

Рейтингът на GI на дадена храна е мярка за това колко тази храна може да повиши глюкозата или кръвната захар в тялото ви. Кокосовата захар има малко по-нисък GI рейтинг на повечето скали. Средно всичко под 55 се счита за ниско.

Обикновената трапезна захар обикновено попада в средния диапазон. Средният диапазон обикновено обхваща рейтинги от 56 до 69. Всичко с рейтинг над 70 обикновено се счита, че има висок GI.

Различните хора усвояват захарта по различен начин. Това означава, че ГИ ефектът на храната ще бъде различен в зависимост от това кой яде храната. Поради тази причина оценките на GI не са най-ефективният начин да определите дали определена храна е добър избор за вас.

Кокосовата захар също има подобни количества фруктоза като трапезната захар. Това означава, че яденето на кокосова захар носи същите последици за здравето, както яденето на излишни добавени захари, включително повишен риск от развитие на затлъстяване и хронични заболявания.

Ако се интересувате от използването на кокосова захар в диетата си, третирайте я като всеки друг подсладител. Кокосовата захар осигурява същото ниво на хранителни вещества като рафинираната бяла захар. Една чаена лъжичка има приблизително 15 калории и 4 грама въглехидрати. Кокосовата захар се рекламира като по-естествена, но все пак има реално влияние върху нивата на калории и въглехидрати.

Съвети за използване на кокосова захар

Като общо правило можете да замените бялата захар с кокосова захар, ако предпочитате, но сведете всички добавени захари до минимум. Суровата кокосова захар има много подобен вкус на кафявата захар. Използването на кокосова захар вместо бяла захар може да промени вкуса на вашата храна.

Кокосовата захар придава кафяв оттенък на всяка храна или напитка, в която е съставка. Имайте това предвид за храни или напитки, където кафявият оттенък може да не е много привлекателен.

Разбиране на диабета

Диабетът е заболяване, което засяга начина, по който тялото ви използва захарта. Тази захар, известна още като глюкоза, е от съществено значение за вашето здраве и ежедневен живот. Клетките на тялото ви черпят енергия от него. Тази захар помага за захранването на мускулите и други тъкани, включително мозъка.

Без правилно управление на глюкозата, нивата на кръвната Ви захар може да се покачат твърде високо или да паднат твърде ниско. Ако нивото на кръвната ви захар е твърде високо, имате хипергликемия. Ако имате хипогликемия, нивата на кръвната Ви захар са твърде ниски.

Кръвта ви пренася глюкоза в тялото ви, за да доставя гориво за всички функции на тялото ви. Хормон, наречен инсулин, премества захарта от кръвта ви в клетките, където тялото ви я превръща в енергия.

Вашият панкреас произвежда инсулин. Ако имате диабет, тялото ви или няма достатъчно инсулин, или инсулинът не работи правилно.

Така или иначе, глюкозата не може да влезе в клетките ви. Това се отразява на способността на тялото ви да функционира правилно. Глюкозата може също да се натрупа в кръвта ви, което да доведе до високи нива на кръвната захар.

6 неочевидни симптома на диабет - обърнете внимание на кожата и настроението си

Основните типове диабет са тип 1 и тип 2. Диабет тип 1 понякога се нарича диабет с юношеско начало, тъй като често се развива в детска възраст. Диабет тип 1 може да се развие и при възрастни. Диабет тип 1 възниква, когато панкреасът ви не може да произвежда достатъчно инсулин.

Диабет тип 2 е по-вероятно да се развие при хора с наднормено тегло и хора, които са неактивни.

Ако имате диабет тип 2, тялото ви е развило резистентност към инсулин, което означава, че клетките ви не използват правилно инсулина. Вашето тяло произвежда повече инсулин в отговор на тази резистентност.

Отначало вашият панкреас е в състояние да се справи с допълнителните нужди. Производството на инсулин може да се забави и панкреасът може да не е в състояние да се справи с инсулиновите нужди на тялото ви. Ако това се случи, нивата на кръвната ви захар може да се покачат твърде високо.

След това ще трябва да лекувате диабета си с лекарства или допълнителен инсулин. Храненето на здравословна диета и редовните упражнения са ключови стъпки в управлението на вашия диабет.

Рискови фактори, които трябва да се имат предвид

Колкото по-дълго имате диабет и колкото по-дълго не се лекува, толкова по-големи са шансовете ви да развиете сериозни здравословни усложнения. Ако високата Ви кръвна захар не се лекува и управлява правилно, може да изпитате следните проблеми:

Увреждане на нервите

Нивата на кръвната захар, които са твърде високи, могат да увредят малките кръвоносни съдове и нерви в тялото ви. Това може да доведе до намален кръвен поток. В крайна сметка може да изпитате изтръпване или изтръпване.

Увреждането на нервите, наричано също невропатия, е най-често в крайниците, но може да се развие навсякъде.

Бъбречно увреждане

Както при други части на тялото ви, високите нива на кръвната захар в бъбреците ви могат да увредят техните малки съдове. В резултат на това вашите бъбреци може да не работят толкова добре, колкото би трябвало. Това може да доведе до увреждане на бъбреците и бъбречна недостатъчност.

Увреждане на краката

Невропатията на краката и лошото кръвообращение могат да увеличат риска нараняванията на краката да останат незабелязани и възможна инфекция.

Ако развиете инфекция от порязване или рана, диабетът затруднява лечението. В тежки случаи хората с напреднал диабет може да се нуждаят от операция за отстраняване на пръстите на краката или части от краката си.

Сърдечно-съдови заболявания

Хората с диабет имат повишен риск от сърдечно-съдови проблеми, включително:

  • сърдечен удар
  • удар
  • сърдечна недостатъчност

Те също имат повишен риск от атеросклероза или втвърдяване на артериите.

Защо вашата диета има значение

Често се приема, че всички хора с диабет трябва да спазват строга диета. Въпреки това няма конкретен план за хранене, който да работи за всеки човек. Вместо това трябва да следвате набор от принципи, когато става въпрос за планиране на хранене.

Например, опитайте се да ядете повече растителна диета. Хранителен план, който е богат на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни, ще бъде естествено богат на фибри, витамини и минерали.

Трябва също да изберете животински продукти с по-ниско съдържание на мазнини. Постните меса са по-добри от по-тлъстите разфасовки. Изберете по-нискомаслени млека и млечни продукти, като сирене и кисело мляко, когато можете.

Ето някои допълнителни съвети за планиране на хранене:

Намалете рафинираните въглехидрати и захари

Захарта не е забранена за хора с диабет, но трябва да внимавате какво ядете и колко често.

Храните с високо съдържание на рафинирани въглехидрати и добавени захари могат да повишат нивата на кръвната захар. Те също така не са добри източници на други хранителни вещества.

Съсредоточете се върху по-здравословни източници на въглехидрати, като:

  • цели зърна
  • боб
  • нишестени зеленчуци
  • леща за готвене

Вместо пилешко, свинско и говеждо, опитайте да добавите риба към менюто си около 3 пъти седмично. Рибата е източник на протеини, който е богат на здравословни мазнини и витамини. Избягвайте пържена риба, която добавя ненужни мазнини, въглехидрати и калории към вашата храна. Придържайте се към риба на скара, печена и запечена.

Наблегнете на мазнините

Търсете здравословни, ненаситени мазнини. Ограничете приема на нездравословни наситени и трансмазнини. Здравословните мазнини идват от растения под формата на:

  • масла
  • ядки
  • семена
  • авокадо
  • маслини

Нездравословните мазнини, включително тези в маслото и сиренето, идват главно от животински източници. Трансмазнините са в продукти, съдържащи хидрогенирани масла. Животинските мазнини и преработените храни често съдържат големи количества наситени и трансмазнини.

Яденето на твърде много от тях може да увеличи риска от развитие на определени здравословни проблеми.

Лекар: Този необичаен симптом с краката издава диабет

Какво можете да направите сега

https://www.healthline.com/health/diabetes/coconut-sugar-glycemic-index#TOC_TITLE_HDR_6 бързо набира популярност заради вкуса си и описанието си като „естествена“ захар. Намирането му в местния магазин за хранителни стоки трябва да е лесно.

Но не забравяйте, че естествените захари все още съдържат калории и въглехидрати и могат да повишат кръвната захар. „Естествен“ не означава, че няма да повлияе на кръвната захар.

Някои производители смесват кокосова захар със сурова тръстикова захар и други съставки. Прочетете списъка със съставките, преди да купите. Съхранявайте го в херметически затворена кутия, за да предотвратите образуването на бучки.

Насладете се на използването на кокосова захар при печене и готвене за промяна на вкуса или за добавяне на сложност към ястията.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ПОЛЕЗНО:

Кога е най-подходящо да се бере лайка и как е правилно да се суши

Изследователи: Измиването на ябълките само с вода не е достатъчно

12 съвета, с които да избегнете качването на килограми по време на празниците

А вие грижите ли се достатъчно за тези 5 части от тялото си?

Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 1 май /валутен калкулатор/

3 скрити признака, че черният ви дроб не работи правилно

7 неподозирани признака, които показват диабет

Списък на храните, които съсипват мозъка

Полезно ли е всеки ден да консумирате зехтин?

От косопад до кървене на венците: Симптоми, които показват, че имате недостиг на важни витамини

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com