Освен красивото време и първите слънчеви дни, пролетта носи все повече и повече не чак толкова красиви явления всяка година. На първо място са кърлежите, чийто брой непрекъснато нараства. Една от основните причини за това е глобалното затопляне - по-високите средни температури и повишената влажност са подходящи за кърлежите, така че сега те се появяват на места, където преди не са могли да оцелеят, като Канада и Русия.
За съжаление, повече кърлежи означават и повече случаи на опасната Лаймска болест, която тези насекоми пренасят. Последните данни на Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ показват, че един на всеки седем души по света е прекарал Лаймска болест в даден момент от живота си, което е почти 15 процента от населението.
7 най-често срещани места, където кърлежите се закачат за вашето куче
Освен хората, които прекарват много време сред природата, като например къмпингуващите и туристите, децата и домашните любимци са най-податливи на ухапване, тъй като кърлежите се срещат в парковете и всички зелени пространства в градовете. Опасното е, че ухапването от кърлеж е може би най-трудно за забелязване, тъй като не причинява сърбеж, болка или незабавно дразнене на кожата. Когато се появят симптоми, ситуацията вече може да е сложна, особено ако става въпрос за кърлеж, който пренася Лаймска болест.
Още: Грешни методи за отстраняване на кърлеж, които повишават риска от заразяване
Превенцията е най-важното нещо.
Що се отнася до защитата от кърлежи, особено по време на сезона им, най-важното е да се предотврати контактът им с кожата. Когато прекарвате по-дълго време сред природата, носете дълги панталони и затворени дрехи и обувки, като е препоръчително дори да си пъхнете краката в чорапите, ако не можете да избегнете високата трева. Репеленти против насекоми, които предпазват в продължение на няколко часа, също могат да бъдат полезни.
Как безопасно да извадите кърлеж, дори и да нямате пинсета под ръка
Веднага щом се върнете у дома след престой сред природата, внимателно прегледайте себе си, децата си и домашните си любимци. Кърлежите обикновено се прикрепят към „топли“ и скрити места по тялото – зад коленете, под мишниците, на тила или в слабините. Ако откриете кърлеж по тялото си, най-добре е незабавно да посетите лекар, който безопасно ще го отстрани с подходящ инструмент. Не се препоръчва сами да ги отстранявате с ацетон или алкохол, тъй като това може да причини повече вреда, отколкото полза.
Още: Сезонът на кърлежите: Кога и за какво да внимаваме?
Ако получите грипоподобни симптоми, мускулни болки или треска в рамките на 7 до 10 дни след ухапване, не забравяйте да посетите лекар – това може да е признак на инфекция, пренасяна от кърлежи. Вашият лекар може да Ви предпише перорални или интравенозни антибиотици.