В деня на националния празник 3 март Военноморският музей предлага на посетителите си изложба с непоказвани артефакти от своите фондове.
Още: Недоволство край Варна: Секат 238 декара гора заради ветропарк (ВИДЕО)
Още: Голямо благотворително събиране на капачки, стотинки и парични дарения
Художествени и документални свидетелства от XVIII и XIX век представят поредицата от конфликти между черноморските империи – Руската и Османската, които дават облика на двете столетия, предшестващи Освобождението на България. Акцентът е върху морските битки, които не рядко решават изхода от войната.
Събитията по време на тези съдбовни за балканските народи сблъсъци са документирани от художници от различна националност, повечето от които са участвали във войните и са непосредствени свидетели на събитията. Сред тях са Алексей Боголюбов, Якоб Филип Хакерт, Ричард Патън, Амброаз Луи Гарнера, Огюст Жозеф Дезарно, Артър ЛукисМансъл. Гравюрите пресъздават конкретни битки и важни от военна и стратегическа гледна точка брегови пунктове.
Най-ранната литография представя морската битка при Чесма на 5 юли 1770 г. между руския и турския флот. Творбите в изложбата пресъздават и битката при Наварин (1827) и събития от Руско-турските войни от 1828 – 1829, 1853 – 1856, 1877 – 1878 г. Карти и схеми на черноморския регион и българския бряг от ХIХ век допълват общата картина на европейския югоизток, който през този период заема изключително място в руската и западноевропейската външна политика.
Още: ВИДЕО: Порой и градушка посред април изненада морската столица
Още: Отново насилие между деца: Ученички се биха във Варна, включи се и майка
На 3 март Военноморският музей ще работи с обичайното си работно време и входни такси при спазване на всички противоепидемични мерки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Бедствено положение във Варна: Събраха един тон мазут от плажа
Изложбата може да бъде посетена до 23 април 2021 г.