Сърбия иска за сърбите от Косово "висока степен на автономия" по модела на Каталуния, съобщи сръбската агенция Бета, позовавайки се на документ, подготвен от управляващата коалиция, който скоро ще бъде внесен в сръбския парламент, предаде БГНЕС.
Още: С цел да се отпуши трафика: Без аварийна лента на част от АМ "Тракия"
Още: "Започва жестокия грил": Проф. Рачев с огнена прогноза за времето
Според официално комюнике президентът на Сърбия Томислав Николич ще приеме днес представителите на опозиционните партии, представени в парламента, за да обсъди с тях "проектодокумент за уреждането на проблема в Косово". В комюникето не се уточнява съдържанието на документа.
Според агенция Бета Белград иска висока степен на териториална и политическа автономия за всички общини в Косово, в които сърбите са мнозинство. Сърбия иска също този статут да бъде гарантиран от международната общност и от законите в Косово, което обяви независимост през февруари 2008 г.
Според Бета Белград иска автономията да покрива всички аспекти от ежедневието - образованието, полицията, съдебната система, икономиката и финансите и изисква възможност да ги финансира. В документа се казва, че това е отправна точка за преговорите, която "съответства на международните закони, Конституцията и желанието на народа". "Сърбия не признава и никога няма да признае едностранно обявената независимост от Косово", се потвърждава в документа.
Още: Опасни горещини: Жълт код за високи температури в 18 области
Още: Прогноза за времето - 4 юли 2025 г. (петък)
Той препоръчва предоставянето на автономия на четири общини, населени предимно със сърби в Северно Косово, които имат около 40 000 жители, както и на анклавите, разпръснати на останалата част от територията, в които живеят около 80 000 сърби. При създаването на документа президентът Николич се е консултирал с влиятелната Сръбска православна църква и иска да постигне широк национален консенсус по въпроса, съобщават сръбските медии.
Редактор: Десислава Ушатова
Още: Най-важните новини за деня: 3 юли 2025 г.
Още: Експерт: Последната година и половина българинът кара по-разумно