Експерт: Българите на Острова, които работят нискоквалициран труд, ще имат сериозни проблеми

06 октомври 2018, 12:00 часа 6290 прочитания 0 коментара

Миграционната политика на Великобритания ще създаде големи проблеми на българите, които са нискоквалифицирани работници там, прогнозира пред "Хоризонт" журналистът Николай Карадобрев, който ръководи "Радио БГ" в Лондон.

Още: "Добре свършена работа": Ръководството на АПИ не коментира повече кой взе милиони бонуси

Още: Продължава борбата с пожарите в страната

По думите му българските работници ще трябва да докажат, че имат постоянна заетост, а в много случаи това не е така:

„Първо страшно много българи ще бъдат затруднени да идват във Великобритания и да работят.

Много по-трудно ще стане намирането на работа.

Още: Горещините продължават: Жълт код за жеги в 10 области

Още: Кой има имен ден днес, 13 август 2025 г. Честито!

Миналия месец Великобритания разреши наемането на нискоквалифицирани работници извън ЕС.

До този момент от страните, които са извън ЕС, нямаха право да идват нискоквалифицирани работници и да си търсят работа“, заяви Карадобрев пред БНР.

Според статистиката българите и румънците на Острова са около 413 хил. души през 2016 г., като 79%, или 326 270 от тях, са румънски граждани, а 21%, или 86 730 души, са с български паспорт.

Те работят основно в земеделието, транспортния сектор, хотелиерството и ресторантьорството и заработват средно по 8,5 паунда на час.

Още: Търсят допълнителна помощ от държавата срещу шарката по животните в Пловдивско

Още: Заради върхово горене: Битката с огъня край Илинденци е само по въздуха

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес