Аниме и манга фенове се събраха на фест в Бургас

15 юли 2013, 09:50 часа 15161 прочитания

Пикачу, Нацо, Наруто, Луси, Зеро и техни приятели се събраха на фест в събота в Младежкия културен център в Бургас. Не, това не са имената на истински хора, а названията на известни аниме герои, в които се бяха превъплатили тийнейджъри-фенове на японския жанр аниме и манга.

Още: Най-добре е да извадим г-н Тошко от контекста и да приключи тази мъка

Още: Оставка, оставка: Политиката ни е за дебелокожи дебили и блатни обитатели

Те участваха във фестивала Anime Bouken, организиран за втора поредна година от бургаския клуб за японска култура „Baca Force“.


Посетителите имаха възможност да си купят интересни вещи, свързани с люмите им герои, от специален базар-изложение, да участват в томбола и да присъстват на късометражни прожекции. Организаторите запознаха участниците във феста с историята на аниме и манга стила в световен мащаб и разпространението му у нас и представиха демонстрации по бойни изкуства, които са неизменна част от японската анимация.

Още: Прахосват нашите пари и то милиони, а дори не ги виждаме: Що е то?

Още: Въвеждаме нов лев: Исторически спомени от недоразвития български социализъм*

Художничката Анна Цочева-Рикае показа как се рисува манга и някои тънкости при създаването на комикси в този стил.


По-късно аниме-феновете имаха възможност да учасват в уъркшоп, ръководен от Рикае, където сами да опитат да създадат манга герой или да приложат различни техники на рисуване. В уъркшоп по пиксел арт пък всеки получи шанс да създаде „пикселизирана“ картинка от мъниста, изобразяваща аниме персонаж. Фестът завърши с колоритен косплей, на който маскирани като любимо аниме тейнейджъри имаха възможност да влязат в ролята на своя герой. Най-добрите костюми и изпълнения получиха специални награди.

Терминът „аниме“ се появява през 70-те години на XX век и е съкращение от думата „анимация“.

Още: "Не" на еврото, "Да" на памперсите и мокрите кърпички

Още: Иран за Тръмп ще е като Ирак и Афганистан за Буш, Обама и Байдън: Да или не


Използва се за описването на специфичен стил японска анимация, предназначена както за деца, така и за възрастни. Прилагането на същия стил рисуване в комикси и карикатурисе нарича „манга“.Едни от заглавията, популяризиращи аниме стила в целия свят, са Akira (1988), Ninja Scroll (1993), Shost in the Shell (1995),Mononke-Hime (1997).

Аниме културата у нас започва да се разпространява в периода между 2000-2004 г., когато се появява аниме общество – предимно в градовете Варна, Бургас, София, Пловдив, Свищов. Едни от най-старите аниме клубове са O.T.A.K.U. (Свищов), Fumetsu(София) и Аниме но Токи (Пловдив).

Редактор: Анна Маринова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес