ДПС, ГЕРБ, БСП, главният прокурор и съдът

23 април 2021, 09:39 часа 12033 прочитания

Новият парламент вдига с всеки изминал ден летвата. И като интерес, и като популярност. Но вчера (22 април) вдигна летвата на най-важното ниво – това на държавността.

Още: Съпротивата на македонските българи и пораженията от сръбското владичество*

Още: Няма пари за младите лекари, защото има за старите ченгета и вождове

Какво се случи – беше гласувана процедура за отчетност на главния прокурор пред Народното събрание. Фундаментално, защото в този текст са посочени ясно две неща – първо, в какъв период от време обвинител номер едно трябва да идва и да се отчита пред парламента и второ, че главният прокурор е дължен да се яви, когато бъде повикан за изслушване.

Звучи прекалено хубаво, за да е истина, биха казали хората с поне една мозъчна клетка в главата, които отдавна са осъзнали, че докато не заработи правосъдието ни, бял ден няма да видим. И наистина е твърде хубаво – защото същото се отнася до председателите на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС).

Ще кажете, какво толкова – нека да се отчитат всички. И ще сбъркате – защото с това решение отново не се променя моделът, логиката остава същата!

Още: Най-добре е да извадим г-н Тошко от контекста и да приключи тази мъка

Още: Оставка, оставка: Политиката ни е за дебелокожи дебили и блатни обитатели

Да го обясня така – за да построите къща, първо почвате от основите, после вдигате стените и накрая идва покривът. Не става да сложите първо стените, после покрива и накрая основите. Или първо покрива, после основите, накрая стените. При всеки друг вариант извън първия, като ливне дъжд и задуха вятър, на къщата ѝ ви се случва това, което се случва на две от трите къщички в приказката "Трите прасенца".

Същото е и със съдебната власт. Основата на държавата е независимостта на законодателната власт (парламента), изпълнителната власт (правителството) и съдебната власт (съда). Не просто независимост, а независимост на всичките тези власти една от друга и контрол на всяка от тези власти върху другите! Специално за съдебната власт – тя трябва да е независима от политическо влияние, но да не може да прокарва закони и да налага политики! Ако съдебната власт не е независима, всеки, който вземе политическата власт в държавата, ще кара съда да отсъжда в негова полза! Или както е популярно в България за най-големите гадости: "Законно е"! Затова трябва да има гаранции, че съдебната власт няма как да бъде пипната от политиците.

В България такава гаранция няма! Защото, извън политическите квоти във Висшия съдебен съвет, има и друг лост за политическо влияние – прокуратурата, която е направена равна със съда. Прокуратурата НЕ Е съд! Разликата между прокуратурата и съда е, че прокуратурата обвинява, но съдът решава дали обвинението е справедливо! Прокуратурата обвинява, съдът - не! Съдът отсъжда, прокуратурата - не! Затова и прокуратурата е нещо различно от съда – тя е изражение на държавата, тя е инструмент на държавната политика в областта на правото. В прокуратурата има политика по дефиниция, в съда – не! В един съдебен процес прокуратурата е страна – обвинител, а съдът не е страна – той е арбитър, той отсъжда, той решава! Иначе все едно Роналдо и Меси сами да си свирят дузпи, да вляза в популярната премиерска аналогия.

Затова и решението да се приравнят главният прокурор и председателите на върховните съдилища означава само едно – да се запази политическото вмешателство! Това беше прокарано по идея на ДПС, беше подкрепено от ГЕРБ и БСП.

Още: Со кротце, со благо и со малце вековна идентичност

Още: Как ще спрат скандалите в София: Терзиев спешно да се снима с Пеевски

Действително, лидерът на БСП Корнелия Нинова единствена от лидерите на формациите, подкрепилите пълния текст, излезе на трибуната и обясни колко последователно гласува партията ѝ – че идеята за процедура за изслушване на обвинител номер едно тръгнала от социалистите през миналия парламент, че иска сегашният главен прокурор Иван Гешев да подаде оставка, да се разформироват специализираните прокуратура и съд, че БСП го е казвала пред Гешев в пленарна зала. Само че това НЕ Е промяна на модела, не е промяна на логиката на случващото се. Хубаво, Гешев може да си отиде, но като дойде следващият, той пак ще бъде избран при политическа намеса, пак ще е приравняван със съда - защото устройствената логика не се променя! И ще зависи какво ще прави следващият според това кой е силният политически на деня!

Не съм обаче черноглед – стъпка напред е, че изобщо стигнахме до темата с устройството на държавата ни, макар че много хора изобщо не разбират за какво става въпрос. Вярвам, че накрая ще извървим и целият път – да си построим къщичката от основите, през стените до покрива. Защото сега покривът е на земята, стените са една през друга, а основата липсва!

Колкото до Бойко Борисов и неговите думи за случилото се отпреди час - как нямало да прости, че "адвокатите на мутрите" ще разпитват председателите на ВКС и ВАС в парламента и ще ги натискат, имам следните думи - ИЗКЛЮЧИТЕЛНА НАГЛОСТ И АБСОЛЮТНО БЕЗОЧИЕ! Ако депутатите на ГЕРБ, които не ходят и до тоалетната без Борисов да им каже, не бяха гласували "за", нямаше да се случи. Още едно доказателство какво всъщност е статуквото - кой как гласува като дойде ред за правосъдие!

Автор: Ивайло Ачев

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес