Една трета от Амазония е разрушена от човешка дейност
В проучване, публикувано в списание Science, изследователите казват, че щетите, нанесени на гората, която обхваща девет държави, са значително по-големи от известното досега.
За целите на проучването те изследваха въздействието на пожари, дърводобиви, суши и промени в местообитанията по границите на гората - това, което те нарекоха крайни ефекти. ОЩЕ: Амазония преживява най-тежките пожари от десетилетие
Повечето предишни изследвания на екосистемата на Амазонка са фокусирани върху последиците от обезлесяването. Проучването установи, че пожарите, добивът на дървен материал и промените в местообитанията са унищожили между 2001 г. и 2018 г. най-малко 5,5% от всички останали гори в Амазонка, или 364 748 квадратни километра.
Но когато се вземат предвид ефектите от сушите, деградиралата площ се увеличава до 2,5 милиона квадратни километра, или 38% от останалите гори в Амазонка.
„Екстремните засушавания стават все по-чести в Амазонка, тъй като промените в земеползването и предизвиканите от човека промени в климата напредват, засягайки смъртността на дърветата, случаите на пожари и въглеродните емисии в атмосферата“, казаха изследователите.
„Горските пожари се засилват през годините на суша“, казаха те, предупреждавайки за опасностите от „много по-големи мегапожари“ в бъдеще.
Изследователите от бразилския Universidade Estadual de Campinas и други институции са използвали сателитни изображения и други данни от 2001 до 2018 г., за да стигнат до заключенията си.
218,4 квадратни километра гора е унищожена в Амазония само за миналия месец
„Правителството на Болсонаро може да приключи, но трагичното му екологично наследство ще се усеща още дълго време", пише Al Jazee...
В отделно проучване, публикувано в Science за човешкото въздействие върху Амазонка, изследователи от Университета на Луизиана в Лафайет и другаде призоваха за действие. „Амазонка може бързо да премине от преобладаващо естествен към деградирал и трансформиран ландшафт под комбинирания натиск на регионалното обезлесяване и глобалното изменение на климата“, изтъкнаха те.
„Промените се случват твърде бързо, за да могат амазонските видове, народи и екосистеми да реагират адаптивно. Политиките за предотвратяване на най-лошите резултати са известни и трябва да бъдат приложени незабавно“, призоваха те.
„Да провалим Амазонка означава да провалим биосферата“, предупредиха още учените.
Новият президент на Бразилия, левият Луис Инасио Лула да Силва, обеща да прекрати обезлесяването на Амазонка до 2030 година, пише БГНЕС.
ОЩЕ: Повече пожари в Амазония за девет месеца, отколкото за цялата 2021 година
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от АМЕРИКА:
Подпалена на улицата: убийството, което шокира Перу
Обвиняват мексиканската армия в укриване на информация за изчезнали студенти
Две жертви на торнадото в Арканзас
САЩ предоставят на Украйна още 2,6 млрд. долара военна помощ
ООН: Ядрената заплаха е най-висока от Студената война насам
Съдът позволи обвинителният акт срещу Тръмп да бъде публикуван
МВФ одобри заем за Украйна на стойност 15,6 млрд. долара
Майк Пенс: Обвинението срещу Тръмп отправя ужасно послание за правосъдието в САЩ
На Доналд Тръмп са повдигнати обвинения. Какво следва сега?
Синовете на Тръмп за обвинението: Това е прокуратура от страна от Третия свят
Редактор:
Виолета Иванова
Етикети: обезлесяване Пожари дърводобив Амазонка