Гутериш призова за деескалация на напрежението между Русия и Украйна

18 февруари 2022, 17:34 часа • 1539 | прочитания

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова в петък за деескалация в Европа, като заяви, че военен конфликт между Русия и Украйна би бил "катастрофален".

Още: Навръх рождения ден на Тръмп: Готвят грандиозен военен парад за 250-годишнината на американската армия

Още: Коклюшът се завръща: Как да предпазим семействата си

"Няма алтернатива на дипломацията, крайно време е сериозно да се деескалира ситуацията на украинската граница", заяви Гутериш при откриването на тридневната Мюнхенска конференция по сигурността.

"Дълбоко съм обезпокоен заради концентрацията на руски сили около Украйна, от повишаването на напрежението и засилването на спекулациите за военен конфликт в Европа", каза той.

Ръководителят на ООН обаче добави, че не смята, че в Европа ще се стигне до военен конфликт.

Още: "Прикрита тирания": Марко Рубио отново защити "Алтернатива за Германия"

Още: Впечатляваща първа среща на най-високото и най-малкото куче в света (ВИДЕО)

"Все още смятам, че това няма да се случи. Но ако това се случи, ще бъде катастрофално."

"През по-голямата част от Студената война имаше механизми, които даваха възможност на протагониста да изчислява рисковете и да използва тайни канали, за да предотврати криза."

Много от тези системи днес вече не съществуват, а повечето от хората, обучени да ги използват, вече не са сред нас, добави той.

Поради това неправилната комуникация и изчисленията могат да доведат до това, че незначителен инцидент между властите да излезе извън контрол, предупреди Гутериш.

Още: Котка оцеля при падане от 115 метра, собствениците ѝ са починали

Още: Тръмп оряза парите на две от най-големите обществени медии в САЩ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес