Израел разочарован, че САЩ подкрепят палестинското правителство

03 юни 2014, 09:54 часа • 27135 | прочитания

Израел заяви, че е дълбоко разочарован от решението на американската дипломация да работи с новото палестинско правителство, подкрепено от ислямисткото движение ХАМАС, предаде БГНЕС.

Още: Тръмп подписа за понижаване на цените на лекарствата в САЩ

Още: По-скъпа от "Макдоналдс" и по-мощна от всякога: "Palantir Technologies" и опасният им съюз с Тръмп

"Ние сме дълбоко разочаровани от коментарите на Държавния департамент относно палестинското правителство на националното единство. Това палестинско правителство е подкрепено от ХАМАС, която е терористична организация, която цели разрушаването на Израел", каза правителствен представител, пожелал анонимност.

"Ако американската администрация иска постигане на напредък в мирния процес, тя трябва да поиска от Абас да сложи край на договора си с ХАМАС и да се върне на масата за преговори за мир с Израел, а не да му дава основания да мисли, че е приемливо да сформира правителство на единството с терористична организация", добави израелският представител.

По-рано премиерът на Израел настоя САЩ и ЕС да не бързат с признаването на палестинското правителство, подкрепено от ХАМАС.

Още: Тръмп се гордее, че е предотвратил ядрена война (ВИДЕО)

Още: Десетки ранени и загинал: Автобус се вряза в аварирала кола, избухнаха яростни пламъци (СНИМКИ и ВИДЕО)

Новото палестинско правителство на националното съгласие е съставено от независими личности и подкрепено от ХАМАС. То положи клетва пред президента на палестинската автономия Махмуд Абас. САЩ изразиха намерението си да работят с новия палестински екип и да продължат помощта си за палестинската автономия.

В последствие президентът на САЩ Барак Обама за пореден път отложи прехвърлянето на американското посолство в Израел от Тел Авив в Ерусалим. Това стана ясно от меморандум, който Обама изпрати на държавния секретар Джон Кери.

Още: Истински нарцис: Тръмп постави в Овалния кабинет своя статуетка как оцелява в атентата (СНИМКИ)

Още: Като подарък: Тръмп готов да приеме луксозен самолет от Катар

В документа, чийто текст бе обнародван от пресслужбата на Белия дом, президентът обосновава своето решение с необходимостта да се защитят интересите на националната сигурност на САЩ. Обама поиска Кери да информира Конгреса за взетото решение. Законът за прехвърляне на американското посолство в Ерусалим бе одобрен от членовете на Конгреса на САЩ още през 1995 г. В стремежа си да избегне стъпки, които могат още повече да изострят ситуацията в Близкия изток, тогавашният президент на САЩ - демократът Бил Клинтън, се възползва от своите правомощия и отложи прилагането на закона.

Такава политика предприе и последвалия го в Белия дом републиканец Джордж Буш младши, макар и в разрез с предизборните си обещания, които даде на избирателите през 2000г. Сегашният държавен глава на САЩ също счита за необходимо всеки шест месеца за отлага прилагането на този закон. Статутът на Ерусалим е един от ключовите проблеми в израелско-палестинския конфликт. Израелците заемат източната част на града в хода на войната през 1967 г. Те настояват Ерусалим да бъде единна и неделима столица на Израел. Палестинците също искат да направят източната част на града столица на своя държава.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес