САЩ спира ускорената обработка на работни визи H-1B

05 март 2017, 12:16 часа 2600 прочитания

Правителството на САЩ временно спира процедурата по ускорена обработка на работни визи H-1B, които обикновено се използват от американските компании за наемане на чуждестранни работници.

Още: Наводненията в Тексас: Расте броят на загиналите, десетки са в неизвестност (ВИДЕА)

Още: Американците трябва да си върнат свободата: Мъск обяви създаването на своя партия

Макар този ход да се счита като опит на президента Доналд Тръмп да пази работните места само за съгражданите си, според Службата за американско гражданство и имиграция на САЩ мярката има за цел единствено да облекчи работата на служителите в тези бюра.

Визата за H-1B се издава на десетки хиляди висококвалифицирани чуждестранни граждани всяка година, но от 3 април кандидатите вероятно няма да получават необходимия документ толкова бързо и лесно. Очаква се процедурата да бъде спряна за 6 месеца.

Такива пропуски обикновено взимат учени, инженери, компютърни програмисти или други кадри, чиято работа изисква високоспециализирани знания.

Още: Тръмп, върни оръжията на Украйна: Любимият вестник на президента го призова бързо да се осъзнае

Още: "Не е ли ужасно?": Доналд Тръмп разкри как нарича Мелания преди лягане (ВИДЕО)

Съединените щати пускат 85 000 визи H-1B ежегодно, повечето от които са „разграбени“ от индийските аутсорсъри, чиито служители запълват липсата на инженери в страната.

Чрез ускорената процедура документ за влизане в Щатите се получава за 15 дни срещу допълнително заплащане.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес