"Днес ще разкажа за един от най-големите замърсители на планетата. Пластмасата или по-точно отпадъците от пластмаса, които бълва консуматорското общество.
Съединенията бисфенол -А и фталатите представляват сериозна заплаха за здравето ни и околната среда, но въпреки това те влизат в състава на пластмасовите опаковки, които използваме ежедневно. Според "United Nations Environment Programme" над 13 хиляди пластмасови парчета плуват на всеки квадратен километър на повърхността на океана. Според "United Nations Environment Programme" над 13 хиляди пластмасови парчета плуват на всеки квадратен километър на повърхността на океана. Преди година, научна експедиция картира 450 плаващи пластмасови острова в Черно море.
В случай на депониране на пластмасовите отпадъци, някои от тях се нуждаят между 200 и 450 години, за да се разградят, а други повече.
За съжаление, пластмасата е все по-голям проблем на човечеството, разрешаването на който зависи само и единствено от нас. Разбира се, в следствие на липсата на адекватни политики в тази посока, има случаи, когато нямаме избор и трябва да я използваме. Но в част от ежедневието - избор има", пише в свой анализ Ива Ангелкова от Възраждане във Фейсбук.
"Ние смятаме, че не е необходимо да чакаме да ни бъдат спускани директиви от ЕС, за да се погрижим за живота и здравето на хората, както и за околната среда. Ние смятаме, че Министърът на околната среда и водите на Република България трябва да предприеме решителни действия за ограничаване на замърсяването с пластмаси за еднократна употреба, но вярваме и че добрите практики и идеи могат да дойдат от всяко едно населено място в страната.
Ние отказваме да допуснем отговорните лица и институции да останат безразлични по темата. Това е дълъг път, който всички българи трябва да извървим. По този път водачи би трябвало да бъдат тези, спечелили мнозинство на изборите и реално притежаващи властта дадена им от народа. Със съжаление и огорчение за пореден път наблюдаваме, че това не се случва.
На този етап, ние от Възраждане, като партия без представителство в парламента, имаме ограничен ресурс и действаме според обхвата си. Необходим ни е всеки съюзник, с който можем да работим за промяна. Смятаме, че в общините някои мерки са възможни и там където имаме представители, не оставяме темата да бъде неглижирана.
Част от възможните мерки, по които може да се започне работа своевременно са:
• Да се поставят условия в обществените поръчки за кетъринг фирмите, в които да има изисквания за ползваните съдове;
• Да се използват съдове за многократна употреба от безопасни материали, подлежащи на дезинфекция, в детските градини и училищата;
• Да се съдейства тези условия да бъдат постигнати във всички общински структури - администрации, дружества и др.
• Провеждане на информационни кампании и обучение на учениците да избягват употребата на пластмаси; да избягват храни опаковани в пластмаси; да не затоплят храна и напитки в пластмасови опаковки, за да опазват самите те здравето си, но и за възпитаването на отговорен консуматорски избор в бъдеще и други инициативи, провеждани самостоятелно или в сътрудничество с РЗИ, организации и отговорни институции."