Свидетелства на роднини и разследвания показват, че много от жертвите на Covid-19 в Швеция са могли да бъдат спасени, твърди германското издание Der Spiegel. Не са много държавите, които полагат толкова много усилия, за да защитават гражданите си от опасностите, каквато е Швеция. Когато в страната настъпи пандемията от коронавирус, повечето от жителите, както обикновено, се чувстваха защитени. Особеният път на Швеция да се справи с кризата без ограничителни мерки хората смятаха за безопасен и разумен, пише журналистът Дитмар Пипер.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Но след това вирусът проникна в домовете за възрастни хора и хора с увреждания и в някои от тях се разпространи безконтролно. Преди всичко поради това смъртността от коронавирус в Швеция превишава почти десет пъти тази в съседните Финландия и Норвегия. Отношението към възрастните е отделна и слабо отразена глава от продължаващата коронакриза и тя говори много за вътрешното състояние и ценностите на обществото. Разказите на роднините и разследванията показват, че многобройните жертви на Covid-19 в Швеция биха могли да живеят още.
"Те не се опитаха да спасят живота им", казва Андерс Фалне, почетен професор от каролинския институт в Стокхолм. В началото на епидемията главната медицинска сестра предупреждаваше в един от отчетите за социалните служби, че може да възникнат случаи на "активна евтаназия."
Лекарят Бенгт Хилдебранд с огромни усилия успява да спаси своя 78-годишен баща, който се заразява с коронавирус в дом за възрастни: "Те му изписаха морфин. Той щеше тихо да умре." Но мъжът попада в болница и оцелява. 78-годишната Рита Хемсен получава морфин в дома за възрастни хора и умира, тъй като в болницата уж нямало свободни легла. Според разследването, проведено от местен ТВ канал, тази информация, представена на роднините, не е истина и в болницата е имало няколко свободни легла.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Това, че не става въпрос за изолирани случаи, показват официални данни. Дори в разгара на епидемията в клиниките е имало достатъчно свободни места в отделенията за интензивна терапия, твърдеше социалният министър на Швеция Лена Халенгрен. Тя представи тази информация като доказателство за добрия мениджмънт в здравеопазването.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Подобна гледна точка съвсем не е погрешна. В същото време една от предупредителните мерки по време на извънредното положение стана разработването на план в случай на възможно претоварване на системата на здравеопазване. Кой първо да се лекува, кой може да почака и кой изобщо да не бъде лекуван. От военната медицина се затвърди понятието медицински триаж. В Шведския модел за разпределение на приоритетите в лечението на болните са определени няколко групи, които не получават интензивна терапия, ако системата на здравеопазването достигне предела си. Един от критериите е оценъчната "биологична възраст", вторият - "придружаващи заболявания".
Човек, чиято биологична възраст, според лекарите, е между 60 и 70 години и който има два проблема във функционирането на органите, например - сърцето и бъбреците, няма приоритет. Този, който биологично е между 70 и 80 години има едно заболяване на органите, няма приоритет. Човек, който няма сериозни заболявания, но биологичната му възраст е над 80 години - не е с приоритет. Тъй като шведските клиники не бяха претоварени, тази инструкция можеше да се не използва, но явно това не се е случило. Лекарите от болниците съобщават, че не са могли да лекуват по съответния начин някои транспортирани в болницата пациенти с коронавирус. Един от тях споделя пред изданието Dagens Nyheter: "Принуждаваха ни да оставяме хората да умират пред очите ни, макар да знаехме, че при интензивна терапия те биха имали добри шансове да оживеят."
Друг лекар споделя, че такива ситуации са случвали по няколко пъти дневно. Отговорните лица отрекоха тези обвинения. Започнало е разследване, чиито резултатите засега не са известни. Става ясно, че смъртта в Швеция е била канена гостенка. И всичко започва със сериозно неотчитане в домовете за възрастни и хора с увреждания. Там често се е взимало решение за назначаване на палиативна помощ на болните, вместо да се изпращат в болница. Но дори в болниците, на лекарите явно се е налагало да им отказват надеждно лечение. Вероятната продължителност на живота в Швеция вече достигна 85 години за жените и 81 години за мъжете, но в обществото все още преобладава старият образ на немощни старци."
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
"Живеем в културата на Питър Пан, където се прославя младостта, а старостта се счита за увяхване с нарастващо слабоумие", контрастира шведският писател Маркус Прифтис.
Според данни от международно социологическо изследване на Световния обзор на ценностите, Швеция е сред страните, в които възрастните хора не са ценени. Малко над 20% от жителите на страната се отнасят с уважение към хората над 70-годишна възраст.
Колко дълго могат да живеят възрастните хора и кога е по-добре да умрат е въпрос не само по време на пандемия. В бъдеще той ще се задава все по-често. В края на краищата в икономическите модели за здравеопазването, в които се разчита мощността на здравните системи, не става въпрос за друго освен за това - за кого да се отделят медицински ресурси и за кого да не се. И за да не ни учудват тези модели, трябва да погледнем отношението на Швеция към възрастните хора през 2020 година. Повечето вероятно ще видят в него плашещ пример, заблуждение? Същият, който смята нордическата хладнина за перспективна трябва да си зададе въпроса: "Защо?"
Още: "Доц. Мангъров е категоричен за коронавируса - манипулация с цялата ситуация"