Изграждат две обществени тоалетни в Асеновград. Такива липсват в града от повече от 10 години. Съгласието си за реализиране на идеята почти единодушно дадоха общинските съветници в града днес, по време на първото си, след дългата ваканция, заседание.
Едната обществена тоалетна ще бъде ситуирана в близост до бившето Лятно кино в Градския парк. Другата ще бъде разположена в зелената зона зад Туристическия информационен център и Историческия музей.
В този район са съществували санитарни възли, но те са били премахнати, заради крайно лошото си състояние. Според информация от ръководството на Общината, в Градския парк са поставени химически тоалетни, които не са достатъчно функционални. Всяка от новоизградените придобивки ще е разположена върху площ от около 40 квадратни метра.
Новите санитарни възли ще бъдат модернизирани – автоматично самопочистващи се и подходящи за инсталация в градска среда. В обществения комунално-битов сектор през последните години се предлагат различни по вид и дизайн сглобяеми обществени тоалетни, с възможности за избор на броя и типа на помещенията, включително високотехнологични WC-модули.
Проектът ще се осъществи чрез провеждане на публично оповестен конкурс за отдаване под наем на двата терена. В предложението си кандидатите трябва да представят идеен инвестиционен проект за WC-модул, състоящ се от 3 броя кабини – дамски тоалетни, 2 броя писоари и 1 брой мъжка тоалетна.
Сред изискванията са да бъде предоставена и 3D визуализация на готовия обект. Условие, след реализиране на проекта, е изпълнителят да се ангажира за своя сметка да поддържа озеленяване около обекта и да извършва ремонт на тоалетните, ако такъв се наложи. Обществените санитарни възли ще останат собственост на Общината, след изтичане срока на договора за наем на изпълнителя.