От държане на чуждестранните репортери далеч от площад „Тянанмън” до обширна цензура в интернет, Китай отбелязва 25-та годишнина от кръвопролитното подтискане на продемократичните протести под пелерината на сигурността.
Още: Силни ветрове, прашни бури и проливни дъждове: Времето взе жертви (ВИДЕО)
Още: Русия се съюзява с талибаните
За управляващата комунистическа партия демонстрациите през 1989 г., покрили „Тянанмън” и разпространили се в други градове, са тема табу откакто правителството нарече протестиращите „контрареволюционери”.
Годишнината от датата, на която войници стреляха в центъра на Пекин, никога не е била публично отбелязвана в Китай, макар всяка година да има възпоменание в Хонконг, който бе върнат на Китай през 1997 г., както и в самостоятелно управлявания Тайван, който Китай смята за своя собственост.
Правителството никога не е съобщавало броя на загиналите, но оценките на правозащитни организации и свидетели варират от няколко стотин до няколко хиляди.
Още: Свлачище унищожи най-малко 20 къщи
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Войници, полиция и персонал в цивилни дрехи са обгърнали площад „Тянанмън”, проверявайки личните документи и претърсвайки чанти, търсейки нещо скрито, което хората може да използват и да внесат на площада за отбелязване на този ден.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
Полицията ескортира репортер на Ройтерс от площада, изпълнен с туристи, заявявайки, че той е затворен за медиите.
Обществените дебати на събитията от 4 юни 1989 г. са забранени в Китай. Много млади хора са незапознати какво се е случило, заради годините усилия на правителството да изтрие спомените как Народната освободителна армия среща срещу собствения си народ.
„Те прикриха историята. Те не искат хората да знаят истината за стореното от тях”, каза отдавнашният активист Ху Джиа пред Ройтерс от дома си в Пекин, където, по думите му, има полицаи имащи за цел да му попречат да излезе навън.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
„Никои не биха имали доверие на тях, ако знаеха какво са сторили. Те трябваше да паднат, заради стореното”, допълва той.
Министерство на външните работи на Китай защити потушаването на протеста заявявайки, че правителството е избрало правилния път за благото на народа.
Ройтерс