Повторното отваряне на „Света София” за молитви няма да я лиши от нейната идентичност и тя винаги ще принадлежи към световното историческо наследство. Това зави Ибрахим Калин - говорител на президента на Турция, в интервю за Анадолска агенция. Така той коментира съобщението на ЮНЕСКО, които обявиха, че ако храмът бъде превърнат в действаща джамия, ще отнемат статута му на паметник на културата.
Още: Напрежение в Турция: Арести и протести заради карикатура на Мохамед (ВИДЕО)
Още: Близкият изток е на прага на мир за първи път от над 75 години
Ако стане джамия, "Света София" може да не бъде паметник на културата
Отварянето на „Света Софи”я за молитва няма да попречи на хората да я посещават, каза Калин.
„Турция ще запази християнските икони там, също както нашите предци са запазили всички християнски ценности”, убеден е Калин.
Още: Ердоган готов с мястото на следващата среща на върха на НАТО
Още: Олудениз: Най-слънчевият плаж, където морето е огледало на небето
Всички основни джамии като Синята джамия, Фатих и Сулеймание са отворени както за посетители, така и за поклонници. Той даде за пример емблематичната катедрала „Нотр Дам” и базиликата „Сакре Кьор” във Франция - две световноизвестни църкви, които са отворени както за туристи, така и за поклонници.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Бившият президент на Южна Корея не се яви на разпит
Още: Техеран: Ако САЩ искат преговори, да изключат бъдещи удари по Иран
„Откриването на Света София за поклонение няма да бъде пречка за местните или чуждестранните туристи да посещават обекта“, подчерта Калин и допълни, че не се поставя под въпрос съхраняването ѝ като културно наследство.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че най-малко 400 църкви и синагоги в Турция са активно отворени за молитви.
„Немюсюлманската общност е част от Турция от векове и върху малцинствата не се оказва натиск“, категоричен е Калин.
Още: Нов закон: Ползваш тайно интернет в Иран - получаваш глоба, затвор или удари с камшик
Още: Въпреки че е с предимно мюсюлманско население: Казахстан забрани покриването на лицата
Припомняме, че днес се очаква Върховният административен съд на Турция да обяви, че преобразуването на „Света София” в музей през 1934 г. е незаконно, което ще даде зелена светлина за възстановяването му като джамия.
Според заявление от ЮНЕСКО, „Света София” е включена в списъка на обектите на световното културно наследство като музей и като такъв има определени ангажименти и законови задължения.
Перспективата от подобно решение предизвика загриженост сред администрацията в САЩ, Русия и Гърция, както и сред християнските църковни ръководители.
Вселенският патриарх Вартоломей заяви, че такава промяна ще разочарова християните и ще "раздели" Изтока и Запада. Главата на Руската православна църква обяви, че това би застрашило християнството.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео и Гърция също призоваха Турция да запази статута на музея.
Отделни представители на Турция се борят отдавна за превръщането на „Света София“ в джамия, като твърдят, че това ще представи по-добре страната като изключително мюсюлманска.