Иранското разследване на хеликоптерната катастрофа през май, при която загина президентът Ебрахим Раиси, установи, че тя е причинена от лошо време и претоварване, съобщиха ирански медии, цитирани от АФП.
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
Хеликоптерът, превозващ 63-годишния Раиси и придружаващите го лица, падна на обвит в мъгла планински склон в Северен Иран, убивайки президента и още седем души. Това доведе и до предсрочни избори.
Още: След смъртта на Раиси: Бивш ирански президент иска да си върне властта
Агенция Фарс, цитирайки източник от службите за сигурност, заяви, че иранските сили за сигурност имат „абсолютна сигурност, че случилото се е инцидент“. През май иранската армия също така заяви, че не е открила доказателства за престъпна дейност при катастрофата, при която загина и външният министър на Раиси, Хосейн Амир-Абдоллахиан.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
„Случаят с катастрофата на хеликоптера на аятолах Раиси е напълно приключен от регулаторните институции и институциите за сигурност. „Службите за сигурност и разузнаването са приключили подробните си разследвания и има абсолютна сигурност, че случилото се е инцидент“, съобщи Фарс, цитирана от БГНЕС.
Още: Ебрахим Раиси беше погребан в свещения град Машхад
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)
Като основни причини за катастрофата на 19 май се посочват лошите метеорологични условия и невъзможността на хеликоптера да се издигне с допълнителни пътници извън протоколите за сигурност.
При катастрофата хеликоптерът е превозвал двама пътници над препоръчителния капацитет, установи проучването. Възможността за „заглушаване и хакване на електронните системи беше изключена. Също така агенцията заяви, че не откри никакви признаци на химически агенти и вредни вещества.
Още: Анализ: Смъртта на Ебрахим Раиси не вещае нищо добро за Иран
Още: На ръба на война между ядрени сили: Боеве по границата между Индия и Пакистан (ВИДЕО)