"Ислямска държава" напуска последната си позиция в Дамаск

21 април 2018, 10:00 часа • 3353 | прочитания

Екстремистите от "Ислямска държава" са се съгласили да изоставят последната си позиция в Дамаск, съобщиха държавните медии. Правителството се опитва да си върне контрола над цялата сирийска столица и околностите за първи път от 2011 г., предаде Асошиейтед прес.

Още: Върховният лидер на Иран отвърна на Тръмп, който поиска "пълна капитулация" (ВИДЕО)

Още: Унгария: Провеждаме една от най-значителните евакуации за последните години

Капитулацията последва седмица на офанзива на проправлителствени сили срещу квартал "Хаджар ал Асуад" и палестинския бежански лагер Ярмук в Дамаск, контролирани от бунтовниците.

На екстремистите е било предложено или да останат и да сключат примирие с правителството, или да заминат с автобуси за територия под контрола на "Ислямска държава" в източната Сирийска пустиня, съобщи държавната агенция САНА, без да уточни кога ще започне изтеглянето, предаде bTV.

Базираната във Великобритания мониторингова организация Сирийски център за наблюдение на човешките права съобщи, че е настъпило "относително спокойствие" в двата района след обявяването на споразумението.

Още: Никакво безпаметно напиване: В Китай въведоха нови мерки за чиновниците

Още: The Telegraph: Китай изпраща мистериозни самолети до Иран

Междувременно джипове на ООН и днес бяха забелязани в центъра на Дума. Западни и руски медии успяха да посетят града далеч преди инспекторите. Руски телевизии в репортажите си поставят под съмнение химическата атака.

В същото време руският външен министър Сергей Лавров се срещна със специалния пратеник на ООН за Сирия и осъди ракетните удари от 14 април, като заяви, че те са навредили на мирния процес в Женева.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес