Датски вестник отказа да се извини на Китай за сатирична карикатура, посветена на новия смъртоносен коронавирус, убил вече повече от хиляда души, предава телевизионният канал France 24, цитиран от "Фокус".
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
Карикатура, публикувана във вестник Jyllands-Posten, показва модифицирано китайско знаме. Жълтите звезди, разположени в горната лява част, се заменят върху него с рисунка на новия коронавирус.
Китайското посолство в Дания нарече карикатурата оскърбление към Китай, което обижда чувствата на китайския народ.
Shameful act from Denmark (coronavirus Cartoon) where as the whole nation of chine fighting against pneumonia caused by the novel coronavirus (2019-nCoV). pic.twitter.com/nLu166dtzQ
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
— Yasir Ali (@YasirAl33357153) February 3, 2020
Посолството заяви, че карикатурата нарушава етичната граница на свободата на словото и поиска вестникът и карикатуристът Нилс Бо Божесен „да се упрекнат за грешката си“ и публично да се извинят на китайския народ.
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
Във вторник главният редактор на Jyllands-Posten Якоб Найбро заяви, че вестникът не е имал намерение да се подиграва на ситуацията в Китай, но изданието отказа да се извини.
„Не можем да се извиним за това, за което не смятаме за правилно. Не сме имали намерение да унижаваме или да се надсмиваме и не мислим, че тази рисунка го прави“, заяви Найбро. „Доколкото разбирам, става въпрос за различни култури и възприятия“.
Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)
Няколко датски политици подкрепиха изданието, а премиерът Мете Фредериксен заяви, че „В Дания имаме свобода на словото и изразяването. Включително и на изображенията“.
Jyllands-Posten вече е бил в центъра на друг скандал. През 2005 г. изданието публикува няколко карикатури, изобразяващи пророка Мохамед, което впоследствие доведе до бурни протести в някои мюсюлмански страни.