Гърция не може да претендира изцяло за морската зона на Източното Средиземноморие, каза германски експерт, специалистът по морско право Неле Мац-Лук, цитирана от „Сабах“.
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
Правистът в университета „Кристиан-Албрехт“ в град Кил заяви пред местните медии, че границите на континенталните шелфове и икономическите зони не е задължително да се определят според пресечната линия.
"В този контекст са взети предвид справедливостта и равноправието“, каза тя.
Мац-Лук твърди, че островите са изиграли важна роля при определянето на очертанията на изключителната икономическа зона (ИИЗ) и проблемите с континенталните шелфове, заявявайки, че гледната точка на Турция е валидна в това отношение.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
„Например, ако Турция трябваше да отнесе въпроса за остров Кастелоризо до международен орган за вземане на решение, не мога да си представя решението да е в полза на Атина“, каза Мац-Лук, добавяйки, че тъй като Кастелоризо е малък остров, разположен на 2 километра (1,2 морски мили) от бреговете на Турция, не може да се прокара линия по средата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
Според експерта позицията на Турция в Източното Средиземноморие не е лоша и споразумението, подписано между Гърция и Египет, трябва да бъде разгледано в контекста на претенциите на Турция.
Мац-Лук подчерта, че ако законните права на Турция в Средиземно море не бъдат взети предвид, сделка между Гърция и Египет не е много вероятна.
Гърция оспори настоящите дейности на Турция за сондажи в Източното Средиземноморие.
Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)
Турция - страната с най-дългата брегова линия в Средиземно море - изпрати бойни кораби, за да търси газ в континенталния шелф, заявявайки, че Анкара и Турската република Северен Кипър (TRNC) имат права в региона.
След дипломатическите призиви на Германия, Турция спря дейностите в региона, но тя ги възобнови по-рано този месец, след като Гърция и Египет подписаха спорна сделка за демаркация. Анкара също така заяви, че енергийните ресурси в близост до остров Кипър трябва да се споделят справедливо между Турската република Северна Кипър (TRNC), издала лиценз на турската държавна петролна компания „Turkish Petroleum Corporation“ (TPAO), и кипърската гръцка администрация на юг.