Днес, 18 септември, започна делото срещу 32-ма служители на турския в. "Заман", който режимът на Реджеп Ердоган свързва с ислямския проповедник Фетхулах Гюлен, смятан за организатор на неуспешния опит за преврат от лятото на 2016 година. Бившите служители на изданието са обвинени в съпричастност към организирането му, уточнява БГНЕС.
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
Сред подсъдимите има автори и представители на ръководството както на "Заман", така и на англоезичния му вариант „Today's Zaman“. Контролът и върху двете издания беше поет от държавата през март 2016 година, а през юли същата година те бяха закрити.
Днешното дело е поредното срещу журналисти в Турция в рамките на въведеното извънредно положение, наложено от Анкара след неуспешния преврат.
От 32 подсъдими, в ареста са 22-ма, а останалите десет изчакват присъдата си на свобода под съдебно наблюдение или са в неизвестност.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
Според сайта за медийна свобода Р24 в момента 171 журналисти са в затвора в Турция, като по-голяма част от тях са задържани в рамките на наложеното извънредно положение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин