Отново напрежение между Армения и Азербайджан – едва няколко дни след като двете страни се споразумяха да не прибягват до сила при разрешаването на споровете си. На 3 ноември вечерта Министерството на отбраната в Баку обвини арменски военни, че са открили огън по позиции на азербайджанската армия. От Ереван пък бързо отвърнаха, че изявлението е „дезинформация“.
Още: САЩ и Иран пак ще седнат на масата за ядрената програма: Какви са позициите им?
Още: Китай шокирал ЕС: Войната в Украйна е благословия, няма да допуснем загуба на Русия
The #Azerbaijani Defense Ministry said that on the night of November 3 to 4, the #Armenian Armed Forces shelled positions of the Azerbaijani army.
— NEXTA (@nexta_tv) November 4, 2022
The Armenian Defense Ministry, in turn, called the Azerbaijani statement "misinformation". pic.twitter.com/hgYmmozqvX
„Около 20:15 ч. на 3 ноември части на арменските въоръжени сили край селището Юхара Шорджа в района на Басаркечар са обстрелвали със стрелково оръжие позициите на азербайджанската армия в посока селището Безирхан в района на Келбаджар“, съобщава Trend.az, позовавайки се на Министерството на отбраната на Азербайджан.
Още: Колко назад е върната ядрената програма на Иран? Конкретна оценка от Пентагона
Още: "Хамас" била доволна от рамката за примирие, лидерите ѝ в чужбина се разоръжават
От изявлението става ясно, че напрежението пак бушува в спорния регион Нагорни Карабах. „Разположените в това направление части на азербайджанската армия са предприели адекватни ответни мерки“, допълват още от Баку.
Само че от Ереван съобщават, че съобщението, разпространено от съседната страна, е „още една дезинформация“, пише Armenpress, цитирайки местното военно ведомство. Добавя се още, че към 21 ч. на 3 ноември ситуацията по границата е „сравнително стабилна“.
Още: Иран: Ще има смазващ отговор, ако бъдем отново нападнати
Още: Проливните дъждове в Китай взеха жертви (ВИДЕО)
Припомняме, че през есента на 2020 г. Армения и Азербайджан водеха шестседмична война, която отне живота на повече от 6500 военнослужещи от двете страни. Тя завърши със споразумение с посредничеството на Русия и доведе до отстъпка на обширни територии от страна на Ереван. Миналия месец 286 души от двете страни бяха убити в сблъсъци, които застрашиха отново мирния процес. Русия разположи контингент от военни в Нагорни Карабах, когато конфликтът се разгоря преди началото на войната в Украйна.
Преди дни Владимир Путин се срещна в Сочи с лидерите на двете страни – арменския премиер Никол Пашинян и азербайджанския президент Илхам Алиев. Той се явява посредник за мир в региона. След срещата стана ясно, че Ереван и Баку са се споразумели да не прилагат сила при уреждането на споровете помежду си в Нагорни Карабах.
Още: Ферибот потъна край Бали, има загинали (ВИДЕО)
Още: Иран отново затваря част от въздушното си пространство
ОЩЕ: Бившите съветски републики видяха, че Москва е слаба - готови са да се възползват