Пхенян се готви да започне кампания срещу листовките, идващи от Южна Корея, съобщиха държавните медии в събота, с което предизвикаха остра критика от страна на Южна Корея за напрежението на полуострова.
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
Наскоро Пхенян направи серия язвителни осъждания на Сеул заради листовките против Северна Корея, които бежанци, базирани на юг, изпращат през границата - обикновено с помощта на балони.
Северна Корея усили натиска срещу кампаниите с драматично събаряне на сграда от страната на границата, която символизира междукорейското сближаване, заплахите за засилване на военното й присъствие на границата, а сега и с „контраудар“ със собствени листовки.
"Разгневените" севернокорейци "настояват за подготовката за започване на широкомащабно разпространение на " листовки за наказание" в Южна Корея, съобщи агенция KЦТА.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
"Всяко действие трябва да бъде посрещнато с правилна реакция и само когато човек го изпита сам, може да почувства колко обидно е."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
Снимки във вестник „Родон Синмун“ показаха, че севернокорейците подготвят листовките.
Една от листовките с изображение на южнокорейския презцидент Мун Дже Ин, пиещ от чаша с неидентифицирана напитка, гласеше: „(Той е ял) всичко, включително споразумението между Северна и Южна Корея“.
Часове по-късно министерството на обединението в Сеул призова Пхенян да оттегли плана „незабавно“, като нарече този ход „достоен за съжаление“.
Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)
Миналата седмица Сеул подаде жалба в полицията срещу две групи бежанци заради листовките, които са обидили Пхенян, и предупреди за "задълбочена репресия" срещу активисти, изпращащи листовки против Пхенян.
Но Северът продължи с обвиненията срещу Сеул за листовките - които критикуват севернокорейския лидер заради нарушенията на правата на човека и неговите ядрени амбиции.
Според анализатори Северна Корея може би се стреми да създаде криза, за да увеличи натиска върху Южна Корея за извличане на отстъпки.
Междукорейските отношения са „във фризера“ от месеци след краха на срещата на върха в Ханой между Ким Чен Ун и президента на САЩ Доналд Тръмп.
Двете Кореи остават технически във война, след като военните действия в Корейската война приключиха с примирие през 1953 г., но не и с мирен договор.